ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELME BECERİSİ

ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELME BECERİSİ

En çok takdir ettiğim insanların önemli bir bölümü zorlukların üstesinden gelme becerisi gelişmiş olanlar. Hayat bu, bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. İnişler ve çıkışlar var ve her zaman söylediğim gibi inişleri yönetmek daha fazla beceri ve ustalık istiyor. Geçenlerde bir arkadaşımla bu konuda sohbet ediyorduk, yurtdışına yerleşme isteğinden bahsediyordu, zorlukların üstesinden gelme becerini test etmiş olacaksın diye yanıt verince şaşırdı. İlişkiniz de zor bir dönemden geçebilir, hazırlıklı olmalısın, diğer yandan muhtemelen bu sizi birbirinize daha yaklaştıracak bir fırsat olarak da görülebilir diye devam ettim.

Güzel ve mutlu zamanlarda hayatı yaşamak ve paylaşmak her zaman daha kolaydır, önemli olan sıkıntılar çıktığında bunları da paylaşabilmektir, bu testi geçen ilişkiler sağlamlaşır.

İnsanları sıkıntılar ortaya çıktığı zaman bu sıkıntıların üstesinden gelme becerilerine göre değerlendirebiliriz; genel olarak iyimser ve pozitif bir yapıyı koruyabiliyor muyuz yoksa karşımıza çıkan ilk ciddi engelde pes mi ediyoruz?

İnsanların bir kısmı zorluklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini de bilmiyor, daha fazla desteğe ihtiyaç duyulabilecek bu dönemlerde daha fazla içimize dönmek ve yalnızlaşmak, anlaşılmadığımızı düşünmek doğru bir yaklaşım değil. Daha fazla iletişim içinde olmalıyız böyle dönemlerde.

Hayat başımıza gelen şeylerden ziyade başımıza gelen şeylere nasıl tepki verdiğimize göre gelişiyor, değişim fırsatı olarak bakmak lazım çoğu şeye, bir yolunu bulmak, bazen yeni bir yol açmak gerekiyor.

Hayattan olan beklentilerimizi sorgulamak yerine bir eylem planı oluşturmak ve kendimizi bir şekilde meşgul tutmak da önemli. Her şeyi hayattan beklememek lazım.

İç huzurunuza sahip çıkmaya çalışın, hayallerinize önem verin, yaşam enerjinizi düşürmeyin, hayata karşı bağınız ve bağlılığınız yüksek olsun, işe yarayan şeyler yapın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı sonbahar dönemi kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş