ZOR SÜREÇLERİ YÖNETMEK

ZOR SÜREÇLERİ YÖNETMEK

Dünkü başlığımız zor konuşmaları yapmak idi, bugün de zor süreçleri yönetmek konusunu ele almak istiyorum. Hayatın inişleri ve çıkışları vardır, çıkışları yönetmek nispeten daha kolaydır, inişleri yönetmek ise daha fazla ustalık ister ve bence zor süreçleri iyi yöneten insanlar mutluluğa ve başarıya daha yakın olabiliyorlar.

Zor bir süreç ile karşı karşıya kaldığınızda ilk yapmanız gereken şey bir tür hasar tespiti yapmaktır, ne gibi bir durumda olduğumuzu gerçekçi bir şekilde saptamalıyız. Daha sonra çözüm için harekete geçebiliriz.

Geçmişte benzer bir durumla karşılaşmıştık, bire bir aynı olması gerekmiyor, o zaman süreci nasıl yönetmiştik veya süreçten nasıl dersler çıkarmıştık, burada elde ettiğimiz deneyimi mevcut olayda nasıl kullanabiliriz? Bu soruya vereceğimiz cevabın ve bu bakış açısının önemli olduğunu düşünüyorum.

Yardım alabileceğim kimler var? Çoğu zaman destek alma şansımız olduğu halde zor süreçleri tek başımıza yönetmeye kalkıyoruz. En azından paylaşmak bile bir rahatlama sağlayabilecektir, niye bu kadar çok şeyi kendimize saklıyoruz?

İşin duygular ile ilgili kısmı çok önemli, duyguları inkar etmeye çalışmak çoğu zaman işe yaramayacaktır, bu nedenle bu durumu başlangıç aşamasında kabul edip duyguları yaşamak için kendime izin vermeliyim, duygularımı bastırmak iyi bir seçenek değil, üzüldüysem ağlayacağım. Sonra yavaş yavaş kendimi toparlayacağım ve hayatıma bir şekilde devam edeceğim.

Robert Frost’un bir cümlesiydi sanırım, hayat hakkında öğrendiğim her şeyi üç kelime ile özetleyebilirim, hayat devam ediyor şeklindeydi. Evet hayat devam ediyor, pek çoğumuz dönem dönem yönetmekte zorlandığımız zor süreçlerle karşılaşıyoruz.

Kendimizi başka şeylerle meşgul etmek de işe yarar, birilerine yardım etmek, dışarıda olmak, insanlarla görüşmek gibi şeyler de zor süreçleri yönetirken yararlanabileceğimiz şeylerdir.

Sonrasında bir yerde bu olaydan ve süreçten çıkardığınız dersleri düşünün ve mümkünse not alın lütfen. Bunun dışında da yapılabilecek çok fazla şey yoktur çoğu zaman.

Hayat en güzel hediye ve hayat devam ediyor.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar