Zihnimizin Yapısı ve İşleyişi


Bu bültende anlatılanlar Hayatını Seç isimli kitaptan alınmıştır.

Bir şeyleri gerçekleştirmek için herkesin izlediği farklı yöntemler vardır ama her şey önce zihinde bir hayal ile başlar. Gerek kişisel gelişim gerekse koçluk kişinin geleceğe dair hayaller kurmasını önemser ve desteklerler. Hayal kurma işlemi zihinde gerçekleştiği için biz de zihnimizin yapısını anlamaya çalışarak ve ardından çekim yasasını bilinçli olarak nasıl kullanabileceğimizi öğrenerek yolculuğumuza başlayacağız. 

Zihnin yapısını anlatan muhtelif modeller olmakla birlikte bunlardan en yaygın olanları zihni bilinç ve bilinçaltı olarak ikiye ayıran modeldir.

İkili zihin modelinde zihnimizi bilinç ve bilinçaltı olarak iki ayrı parça şeklinde düşünebiliriz. Bir buzdağını aklınıza getirin, buzdağının denizin üzerinde kalan ve görülebilen parçası küçük bir parçadır. Burası bilincimizdir. Diğer yandan; denizin altında da devam eden, dışarıdan gözükmeyen çok daha büyük bir parça vardır. Buzdağının bu daha büyük parçasına bilinçaltı olarak yaklaşabiliriz.

Bilinçli Zihnimiz

Bilinçli zihnimizin kapasitesi, bilinçaltı ile kıyaslandığında sınırlıdır, bu nedenle aynı anda en fazla 3-5 şeye odaklanabilir. Çalışma odanızda çalışma masanızda oturduğunuzu varsayalım, masanızın hemen üzerinde yer alan ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz şeyler bilincinizdir.

Bilinciniz belli bir bölümünde sık kullandığınız konulara ilişkin olarak önceden ulaştığınız sonuçları tutar.

Çoğumuz için gündelik hayatımız bilinçli zihnimizde geçer. Yakın tarihli ve güncel konulara ilişkin deneyimler burada yer alırlar.

Bilinçaltı

Çalışma odanızda çok büyük bir kütüphane olduğunu ve bu kütüphanede pek çok kitap ve ansiklopedi bulunduğunu varsayalım. Çalışma masanızın üzerindeki eşyalar kadar kolay ulaşılabilir olmayabilir ama burada çok fazla bilgi ve deneyim vardır. Bilinçaltını da böyle bir kütüphane olarak düşünebilirsiniz.

Bilinçaltınız güçlü yapısı nedeniyle olasılık hesaplarını iyi bir şekilde yapabilir ve buna dair sezgiler üretir. Güçlü görüntülerle çalışır.

Bir bilgisayar satın aldığınızda görsellik özelliği ön planda olan oyunlar oynamak istiyorsanız bilgisayarın bu konudaki kapasitesinin gelişmiş olması gerekir. Bilinçaltımız işte bize bu kapasiteyi sunar.

Bilinçaltının çok ama çok önemli bir özelliği vardır. Bilinçaltı olumsuzluğu algılamaz. Dondurma düşünmeyin dediğimde hepinizin zihninde bir dondurma görüntüsü oluşur. Bilinçaltımız me, ma gibi olumsuzluk eklerini dikkate almadan çalışır.

Evrende her şey enerjiden oluşur ve enerji odağın (dikkatin) olduğu yerdedir, yani dikkatimizi neye verirsek enerji akışı oraya yönelir. Benzer enerjiler birbirlerini çektiklerinden odağımızı neye verirsek bu güçlenir. Şu an hayatınızda olan her şey hayatınızın daha önceki bir döneminde odağınızı vermiş olduğunuz şeylerdir. Peki, bunu bilmek bize ne kazandırır veya konunun bilinçaltı ile ne ilgisi var?

Bilinçaltı olumsuzluğu algılamadığı için zihnimizde oluşan ve dikkatimizi verdiğimiz görüntüleri dikkatle seçmek gerekir.

Peki bilinçaltı niye böyle çalışıyor? Çilekli dondurma düşünün dediğimde doğal olarak zihninizde çilekli dondurma canlanır. Eğer çilekli dondurmayı düşünmeyin dersem yine aynı sonuçla karşılaşırız. Bunun yerine boşluk düşünün, boş bir resim düşünün diyebilirim rahatlıkla. Bir şey ya vardır, ya da boşluk vardır, bir şeyin olmaması diye bir şey yoktur, o zaman oluşan durum bir boşluktur ve bu şekilde ifade edilmesi gerekir.

Zihnimize girmesine izin verdiğimiz bilgileri de dikkatlice seçmeliyiz, bu bilgiler hayatımızın içeriği ve kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Çevremizde her gün maruz kaldığımız bilgi bombardımanından zihnimize alacaklarımızı ve tutacaklarımızı odağımız ile belirleriz.

Burada anlatılanlarla ilgili olarak; sürekli olumsuz yönde düşünen ve/veya odakları nedeniyle olumsuzluğa dair bilgileri toplayan insanlar büyük bir kısırdöngü içerisine girebilirler. Odakları neyin olmasını istemediklerindedir, enerji o yöne doğru akar ve istemedikleri şeyi güçlendirirler. Bu nedenle olumsuzu olumluya çevirmek ve odağı buraya yöneltmek çok önemlidir. Onu istemiyorsan, ne istiyorsun? Siz gerçekten ne istiyorsunuz?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.