Ben zihnimizi bir bahçeye benzetiyorum; güzel bir bahçemiz olmasını istiyorsak onu güzel çiçeklerle donatmak istiyorsak güzel düşünceler ekmeliyiz.

Maalesef çoğu zaman tam tersini yapıyoruz; bedenimize gösterdiğimiz özeni zihnimiz ve düşüncelerimiz için göstermeyebiliyoruz.

Bunu nasıl yapıyoruz peki? Stresi iyi yönetemiyoruz; gelecek hakkında çoğu zaman gereğinden fazla endişe duyuyoruz, kendimizi ve başkalarını affetmek yerine geçmişe dönüp hesaplaşmalar içine giriyoruz, sakin ve huzurlu olabileceğimiz alanlar yaratmayı ihmal ediyoruz.

Önemsiz şeylere gereğinden fazla önem veriyoruz yani küçük şeyleri büyütüyoruz, örnekleri çoğaltmak elbette mümkün.

Zihin bahçemize güzel tohumlar ekmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir, ama sonuç almak için bir süre beklemeniz gerekebilir, zira eskiden ektiğiniz düşünceleri biçiyorsunuz şu anda.

Hayattan biraz daha fazla keyif alabilmenin yol ve yöntemlerini düşünüp uygulayın lütfen, ana odaklanmaya çalışın daha fazla, anlamlı bulduğunuz aktivitelere yoğunlaşın.

Geleceği düşünmek istiyorsanız size endişe ve kaygı veren ihtimaller yerine olmasını istediğiniz güzel şeyleri düşünün ve yazın. Benzer şekilde geçmişi düşünmek kaçınılmazsa yüzünüze bir gülümseme yerleşmesine neden olan güzel anılarınızı düşünmeye çalışın. Elbette her şey bir anda olmaz, yavaş yavaş ve kendinize süre tanıyarak yapmaya çalışın.

Çalışmak, üretmek, maneviyata önem vermek, dua etmek, şükretmek, arkadaşlarla keyifli zaman geçirmek, bir hobimizin olması, çocuklarla zaman geçirmek, başka insanlar için bir şeyler yapmak bunların hepsi iyi gelecektir.

Ya benim reçetemi uygulayın ya da kendiniz bir reçete oluşturun yeter ki zihninizde güzel çiçekler yetiştirmek için bir adım atın.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir, Yarına Notlar ve Senin Olan Sana Gelir isimli kitaplarıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.