Zenginliği adım adım inşa etmek


 

Bir önceki bültende bahsedilen zenginlik ve para ile ilgili inanç kayıtlarını çözdükten sonra zenginliğimizi inşa etmemiz, yani parayı hayatımıza çekmemiz ve yatırım yapmak için biriktirmemiz gerekiyor.

Para biriktirmek, nakit akımının artıda olmasını gerektirir, yani gelirleriniz giderlerinizden fazla olmalı. Tersten söylersek giderleriniz, gelirlerinizin altında olmalı. Önce gelir tarafı ile başlayacağız.

 

Önemli olan geliri ne şekilde elde ettiğiniz ve buna ilişkin inanç kalıplarınız. Eğer geliri, sadece “bir yerde ücretli olarak çalışmak ve karşılığında maaş almak” olarak dar bir bakış açısı ile tanımlarsanız zenginliğe ulaşmak için elinizdeki enstrumanları sınırlarsınız.

 

Bu nedenle gelirin ne şekilde elde edilebileceğine dair inanç kalıplarınızı ortaya koymanız ve bazılarını değiştirmeniz kesinlikle faydalı olacaktır.

 

Ben çocukluğumda aldığım bir karar nedeniyle ticarete hep soğuk yaklaştım, “ticaret yapmak risklidir, maaşlı işler güvenlidir” inanç kaydım nedeniyle girişimcilikten uzak durdum. Bu konuda bir değişiklik yapmak istediğimi fark ettiğimde inançlarımı değiştirmenin aslında ne kadar kolay olduğunu görünce de şaşırdım. Tek yaptığım babamın başına gelen iflas olayının benim başıma gelme ihtimalinin uçak düşme ihtimali ile aynı olduğunu fark etmek oldu.

 

Ben bambaşka bir insanım ve eğer istersem herhangi bir alanda servet kazanabilirim.

 

İster ücretli çalışın, ister ticaretle uğraşın, kendinize gelir sağlayabileceğiniz kaynaklar işiniz dışında kaynaklar da olabilir. Kendinizi bu konuda da kısıtlamayın. Yapacağınız yatırımlardan gelir elde edebilirsiniz (örneğin kira geliri), miras kalabilir, piyango kazanabilirsiniz, hobinizi paraya çevirebilirsiniz.

 

Başka kaynaklardan gelir sağlamanın örneğin yatırım yapmanın önemi, siz çalışmadan size para sağlamasında yatar. Böylece “daha çok para eşittir daha çok çalışma”  kısır döngüsünden kurtulabilirsiniz.

 

Dünyada en değerli şey zamandır. Benim yeni zenginlik tanımım, “eğer istersem hiç çalışmak zorunda olmadan hayatımın sonuna kadar bana ve aileme yetecek kadar varlığa sahip olmak” şeklinde.

 

Gelirimizin bir bölümünü daha kaliteli yaşamak ve yatırım yapmak için biriktirmeli ve yatırımlarda bulunmalıyız. Ne şekilde yatırım yapmanız gerektiği konusunda size bir öneride bulunmayacağım. Zira daha önemli olan hususun tasarruf yapmak ve yatırımda bulunmak olduğunu düşünüyorum, birikimlerinizle istediğiniz şekilde yatırım yapabilirsiniz, ister ev alın, ister altın, bunun önemi ikinci derecededir.

 

İnanç ve gelir elde etme/yatırım yapma kısımlarını aydınlattıktan sonra işin bence en can alıcı kısmına geldik, para ile olan harcama ilişkimize veya diğer bir deyişle tasarruf alışkanlıklarımıza. Bence para ve zenginlikle ilgili başarı durumumuz üzerinde en büyük etki bu kısımda gerçekleşiyor, bir sonraki bültenin ismide bu nedenle “tasarruf eden insan olmayı seçmek”.

 

Bu bültende anlatılanlar Hayatını Seç isimli kitabımdan alınmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.