Gerek koçluk çalışmalarında gerekse yaptığım sohbetlerde konu bir süre sonra genellikle bir yerlerden zaman yönetimine temas eder; bu konuda daha önce de yazılar yayınlamıştım, diğer yandan yeni youtube videolarımız için konu gündeme gelince kısa bir yazı yazmayı uygun gördüm.

Hayatta kısıtlı kaynak olarak görebileceğimiz tek şey zamandır aslında; pek çok kişi yaşadığı zorluklar nedeniyle parayı kısıtlı bir kaynak olarak görme eğiliminde olsa da zaman bu açıdan bakıldığında paranın üzerinde yer alır.

Kısıtlı bir kaynak olmasına rağmen bazen hoyratça israf ettiğimiz bir kalemdir zaman; işte bunu değiştirdiğimizde hayatımızın kalitesi de değişir.

Önceliklendirme yapmadan zamanı yönetemeyiz, diğer yandan önceliklendirme yapmak veya zamanı iyi yönetmek demek yapmak istediğimiz her şeyi yapmak da değildir, burada matematiksel bir imkansızlık hali ile karşılaşırız, bu nedenle bir şeyleri yapmayı bırakmak veya farklı şekilde yapmak zaman yönetiminin ihmal edilen önemli alt bileşenleridir.

Peki siz hayatınızda zamana yer açmak için neleri yapmayı bırakabilirsiniz ya da neleri farklı bir şekilde yaparak zaman tasarruf edebilirsiniz? Buradan başlamak gerekiyor bence; daha sonra da tasarruf ettiğimiz zamanı ne şekilde kullanacağımızı düşünmeliyiz.

Ben herkesin kendisine günde en az bir saat ayırması gerektiğini düşünüyorum, geçenlerde bu konuda en mutlu saat isimli bir yazı da kaleme almıştım, fırsatınız olursa web sitemden okumanızı öneririm.

Kendimize ayıracağımız bu saati ruhumuzu beslemek için kullanabiliriz, bir şeyler öğrenmek için ya da oyun oynamak ve neşelenmek için de harcayabiliriz.

Ayrıca zamanımızı bize keyif veren ya da bir şeyler katan insanlarla geçirmek de önemli; birlikte zaman geçirdiğimiz insanların çok önemli olduğunu düşünüyorum, zamanı yönetirken zamanımı kimlere ayırmak istediğimi de iyi düşünmeliyim.

Bu konu çok geniş kapsamlı; her gece zaman hesabımıza karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile ne yapacağımıza karar vermek ise çok önemli. Yarın yaşayıp yaşamayacağımız belli değil ama zamanı öyle harcıyoruz ki bazen sanki sonsuza dek yaşamımız devam edecek gibi.

Bu nedenle yapmak istediğiniz şeyleri çok fazla ertelemeden yapmanın bir yolunu bulun.

Sevgi ile kalın.