Zaman Yönetimi


Bu bültenimizde zaman yönetiminden bahsedeceğiz. Zaman yönetimi ile ilgili en önemli husus; günlük faaliyetlerimizin gerçekten yapmak istediklerimizle, hayallerimizle ne kadar uyumlu olduğudur. Bir günde kaç saati hayallerimizi gerçekleştirmek için harcıyoruz.

Bunun için yapabileceğiniz çok güzel bir çalışma var. Bir günlük tutmanızı istiyorum sizden, oradaki aktivitelerinizden 14 günün kabaca bir günlük ortalamasını alın ve neye ne kadar zaman ayırdığınızı toplamı 24 saat olacak şekilde tespit edin. Ben bu çalışmayı bankada çalıştığım dönemde yapmıştım, aşağıda yer verdim.

Zamanınızı en çok neye harcıyorsunuz? Zamanınızı en az neye harcıyorsunuz? Yaşamınızda zaman kaybettirici şeyler var mı? Ve hepsinden önemlisi zamanınızın ne kadarını hayalleriniz için harcıyorsunuz?

Aktivite Saat
Uyku

8

Yemek

1

Duş, banyo, traş, bakım

0,50

İş

8

TV

1

Sosyal faaliyetler

1

Eşimle baş başa zaman geçirmek

1

Kişisel gelişim

1

Çocuklarla oynamak

1

Ulaşım

1,5

 Zamanımı en çok uykuya ve işe ayırdığımı, en az TV seyretmekle ilgilendiğimi, trafikte geçen 2 saatin bana çok zaman kaybettirdiğini, hayallerim için günde 2 saat harcadığımı daha net bir şekilde gördüm.

Kısa vadede uykuya ayırdığım zamanı biraz azaltmaya, orta vadede ise evim ve iş yerimin yakınlaşmasını sağlamaya karar verdim. Buradan arttıracağım zamanımı kişisel gelişime, eşime ve çocuklarıma ayırabilirim.

Koçluk okulunda uyku ile ilgili öğrendiğim bir hususu sizinle de paylaşmak istiyorum.

Dinlendirici bir uykunun 1,5 saatlik döngüleri olduğu tespit edilmiş. Yani 1,5 saat ve katları şeklinde uyumanın insanın daha zinde bir şekilde uyanmasını sağladığı saptanmış.

Bu nedenle örneğin 8 saat yerine 7,5 saat uyumak hem daha dinç bir şekilde yataktan kalkmanızı sağlayabilir. Ayrıcaher gün yarım saat tasarruf edip istediğiniz bir aktiviteye yönlendirebilirsiniz 🙂

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.