ZAMAN, SAHİP OLDUĞUMUZ EN DEĞERLİ ŞEYDİR


Zaman yönetimi, gerek kendi hayatımda gerekse koçluk çalışmalarımda üzerinde çok durduğum önemli bir konu. Hayatın tadını çıkarmak için, anlamlı işler yapmak için hep zamana ihtiyacımız var.

Zaman yönetimi konusuna bir zaman bütçesi tutarak giriş yapabiliriz. Aynen para bütçesinde olduğu gibi zamanı nereye harcadığımızı yazabiliriz. Neye ne kadar zaman gittiğini tespit etmek atacağımız ilk önemli adımdır.

Koçlukta zaman yönetimi dediğimizde akla ilk gelen yöntem acil/önemli çerçevesidir. Konuyu biraz daha basit hale getirmek istiyorum.

Günlük hayatımızda çok genel bir yaklaşımla zamanı dört ayrı alanda kullanırız.

Fiziksel ve maddi ihtiyaçlar: Uyku, beslenme, kişisel bakım, geçimimi temin ettiğim işte geçirdiğim süre, işe gidip gelirken trafikte harcadığımız zaman gibi.

Rahatlama aktiviteleri: Bize doğrudan bir şey katmayan ancak hepimizin belli ölçülerde ihtiyaç duyduğu ve yaptığı şeyler. TV izlemek, sosyal medyada zaman geçirmek, arkadaşımızla sohbet etmek, kahve içmek ve bir şeyler okumak gibi.

Operasyonel işler: Elimde olsa belki yapmayacağım ancak illa birisinin yapması gereken işler; alışveriş yapmak, yemek pişirmek, evi toplamak ve temizlemek, fatura yatırmak, arabayı servise götürmek gibi işler.

Strateji: Evet, en önemli alan burasıdır. Bakın bakalım zaman kalıyor mu? Acil olmadığı için zaman ayırmadığımız bölge. Biz, isteklerimiz, hayallerimiz, bunları düşünmek, yazmak ve yapmaya başlamak. Ayrıca spor yapmak, kaliteli bir sohbet, bize bir şeyler katan bir kitap, bir enstrüman çalmak, kendimizle ilgili yapmak istediğimiz bizce önemli olan şeyler.

En azından bir haftalık bir zaman bütçesi tutun ve bu alanlara ne kadar zaman gittiğine bakın lütfen. Strateji için her gün en az 2,5 saat ayırabiliyorsanız gerçekten aferin size. Eğer bunu yapamıyorsanız hangi alanlardan tasarruf ederek bu alana aktarabileceğinize bakın.

Strateji olmadan hayatın tatminine ulaşmak çok zordur.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı 2016 yılı Kış Dönemi Kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş