YÜRÜMEYE DEVAM ET


Sistem bilimi önemli bir konudur, koçlukta zaman zaman yararlanırız. Hayat dediğimiz şey çok büyük bir sistem, bu nedenle sistemler hakkında bilgi sahibi olmak ve döngüleri tanımak önemlidir. Bugün çok kısaca kesintili (gecikmeli) döngülerden bahsedeceğim.

Sistem içindeki parçaların etkileşimleri sırasında gecikme ortaya çıkar ve etki sonra oluşur. Sistem ne kadar büyükse gecikme etkisi o ölçüde büyük olabilir.

Koçluk çalışmaları da kesintili veya gecikmeli döngülere örnek teşkil eder. Güven duyup sabırla beklerseniz sonuçlar mutlaka gelir.

Belli bir hedefe yönelen insanlar bazen gecikmeli döngülerin farkında olmadıkları için gerekenden fazla düzeltme eylemi yaparlar. Aynı doğrultuda devam etseler sonuca ulaşacakları halde gereksiz yere yolu uzatırlar.

Daha kötüsü ise geciktirici döngünün farkında olmayarak başarıya çok yaklaştığımız halde vazgeçebiliyoruz. Bu insan ilişkilerinde de böyle, bir dükkan açtığımızda da.

Unutmayın taş ustası taşa vurur, vurur, vurur, taş belki bininci vuruşta kırılır, taşı kıran o son vuruş değil ondan önceki 999 vuruştur, taş ustası doğru yere vurduğunu bilir ve sabırla bekler.

Doğru olan sistemdeki gecikmenin doğal olduğunu düşünerek doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapmaya devam etmek ve biraz beklemektir.

Bazen de herhangi bir konuda yaptığınız şey işe yaramıyorsa onu değiştirmek ve farklı bir yöntem denemek gerekir. Bu ikisi arasındaki farkı anlayan insan için pek çok konu çözüme kavuşur.

Bu hafta bu konuda bir Yarın’a Not paylaşmıştım, sözlerimi yine o notla sonlandırmak istiyorum.

Yanlış yolda doğru yürünmez, doğru yolda da yanlış yürünmez. Kalbini koyduğun yol doğru yoldur. Yürümeye devam et.

Sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilirsiniz. Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar