YOLA ÇIKMAYANA HER YER UZAKTIR

YOLA ÇIKMAYANA HER YER UZAKTIR

Çok sevdiğim dostum Rahim Arslan’ın yakında yayınlanmasını planladığı kitabının ismi bu şekilde; ben de biraz yardımcı oldum ona kitabını toparlaması için, çok da güzel bir isim buldu bence, bugün bu konuda düşündüklerimi kısaca yazmak istedim.

Bir şeyi yapmaya başlayana kadar onu gözümüzde büyütür dururuz, bir kez yapmaya başlayınca iş kolaylaşır ve keyif almaya başlarız, bu yazı yazmak ve kitap yazmak için de böyledir, herhangi bir işe başlamak için de.

Yola çıkmazsak doğru zamanın gelmesini beklemekle geçiyor ömrümüz, yola çıktığın her an doğru andır aslında, bunu anlamak yaşamı anlamaktır demişti bir keresinde Bilge.

Elbette öncesinde biraz düşünüp değerlendirmek lazım, biraz plan yapmak ve araştırmak iyidir her zaman, ama sonra bunu ölçüsünde bırakıp bir yerlerden başlamak en güzeli.

Benden daha önce hiç yapmamış olduğum bir iş istendiğinde veya benim için önemli olan bir şey yapmam gerektiğinde olaya bu şekilde yaklaşırım genellikle. Yol yola çıktıktan sonra aydınlanır der ve küçük bir adım atarak bir yerlerden başlarım. Yol üzerinde değişiklikler yapabileceğimi bilirim, öğrenerek ilerlerim, başlamazsam öğrenemem.

Danışırım bilenlere, bu yoldan önce geçmiş olanlara, başarmış olanlara, sorarım en çok nerelerde hata yaptınız diye, bütün hataları tek başıma yapacak kadar uzun yaşayamam, başkalarının deneyimlerini dinlerim, öte yandan kendi bildiğimi yaptığım zamanlar da olur, herkesin yolculuğu farklıdır sonuçta biraz.

Yolda geçer benim hayatım, hep bir şeylerin peşinde, Bilge kızar bana bu yüzden, zaman zaman dengeyi kaçırıyorsun diye, gençliğime ver derim çok genç olmasam da.

Üşengeç değilimdir hiç, hadi yapalım diye kolları sıvarım, elimi taşın altına yerleştiririm, birlikten kuvvet doğar, beraber yapalım derim. Afrikalıların bir sözü var, hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte git şeklinde. Sanırım artık hızlı gitmek değil uzağa gitmek istiyorum, bu amaçla bazı koç arkadaşlarımla birlikte yeni bir platform oluşturduk, amacımız birlikte uzağa gitmek.

İş dünyasında şirketlere ve çalışanlarına hitaben değişik eğitimler, seminerler, konuşmalar düzenlemek üzere yola çıktık, kuruluşumuzu tamamladık, ilkelerimizi belirledik, yolumuz açık olsun. Bizi merak ederseniz aşağıda bir link paylaşıyorum, oradan inceleyebilirsiniz. Destek olmak isterseniz de çalıştığınız şirketlere bahsedebilirsiniz.

https://www.iyilesme.net/

Sevgi ile kalın.

Paylaş