YETERSİZLİK HİSSİ VE MÜKEMMEL OLMAYA ÇALIŞMAK


Mükemmel olmaya çalışan insanların önemli bir kısmı aslında derinlerde bir yerdeki yetersizlik hissini bastırmaya çalışıyor olabilirler. Bu iki konu birbiri ile ilgili. Yetersizlik hissi konu dizimizin son yazısında mükemmelliyetçi yapılardan bahsetmek yararlı olabilir.

Mükemmelliyetçilik, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak değildir, bu farklı bir şeydir. Mükemmelliyetçilik kişisel gelişimde en üst noktaya ulaşmak falan da değildir. Mükemmelliyetçilik özünde onay ve kabul kazanmaya çalışmaktır.

Mükemmel olmaya çalışan insanlar kendilerinin yetersiz olduklarını düşünürler, diğer insanların bunu fark etmelerini engellemek için de mükemmel olmaya çalışarak kendilerini korumaya çalışırlar.

Kimlikleri ile başarılarını eşitlemişlerdir, ben ne başardıysam oyum hissine sahiptirler.

Mükemmelliyetçi yapılar her zaman başkasına odaklıdır, diğer insanlar ne düşünecekler bakış açısı hakkimdir.

Bunu kırabilmek için kişinin kendisine odaklanması uygun olacaktır. Nasıl gelişebilirim diye düşünmek gerekir, hata yapmanın gelişmenin bir parçası olduğunu anlamak gerekir.

Hata yapma korkusu veya başkalarını hayal kırıklığına uğratmamak için hayallerinin peşinden gitmeyen çok sayıda insanla tanıştım. İleride bir gün yapmadıklarımızdan daha çok pişmanlık duyacağız.

Sizleri biraz risk almaya davet ediyorum, hiç risk alınmayan bir hayat keyifli ve heyecanlı olmaz.

Mükemmelliyetçiliği bırakmak ve yetersizlik hissinden kurtulmak için öfkelerinizi, korkularınızı biraz derinlemesine incelemek kesinlikle yarar sağlayacaktır.

Mükemmelliyetçi insanların kendileri ile olan iç diyalogları genellikle olumsuzdur, kendilerini ağır bir şekilde eleştirirler, diğer insanları da ölçüsüz bir şekilde yargılayabilirler. Kendimize ve diğer insanlara yaklaşımımız bir miktar daha yapıcı olmalıdır.

Başarısız olduğumuzda veya kendimizi belli bir konuda yetersiz hissettiğimizde bunun dünyanın sonu olmadığını fark etmeli ve kendimize karşı daha anlayışlı ve sevgi dolu olabilmeliyiz.

Unutmayın, her şeyde bir çatlak var, ışık böyle içeri sızar.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.