“YETERİNCE YOK”LARA DİKKAT ETMEK


Yetersizlik hissi ve bu konuda genel olarak neler yapabileceğimize dair yazı dizimize devam ediyoruz. Bu haftanın  konusu bu olsun. Yarın ve öbür gün de devam ederiz. Cuma günü biraz daha hafif bir konu buluruz hafta sonuna uygun olabilecek.

Hayatını Seç isimli ilk kitabımda detaylı olarak bahsetmiştim, düşündüklerimiz, ağzımızdan çıkan sözler bilinçaltına verdiğimiz komutlardır. Bu nedenle inanarak söylediklerimize, sıklıkla tekrar ettiğimiz cümlelere dikkat etmeliyiz.

Yeterince dinlenemedim, yeterince uyuyamadım, yeterince iyi kullanamıyorum zamanı, yeterince zaman yok, vb. bu cümlelerin devamında yaşayacağınız şey yoğun bir yetersizlik hissi olabilir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün; yeterince spor yapamıyorum, yeterince para kazanamıyorum, yeterince gezmiyorum, yeterince akıllı veya becerikli değilim, bütün bunların sonucu yeterli değilim düşüncesine kapılmanız neredeyse kaçınılmaz.

İnsanlar olarak en çok kendimizle konuşuyoruz ve kendimize neler söylediğimize biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. İç diyalogları olumsuz olan danışanlarım Mutlulukla Değişim Programı’na katıldıklarında bu konuda özel çalışmalar yaparız ve 4-5 seans içinde bu konuda geçirdikleri değişime çoğu zaman kendileri bile şaşırır.

Burada bir seans yapmadığımıza göre size nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm ve aklıma şu geldi. Bir an için yaptığınız şey her ne ise onu bırakın, sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam bulun. Bir seçim yapmanızı istiyorum sizden, ben yeterli bir insan olsaydım nasıl olurdu, bunun cevabı üzerine düşünün. Yeterli olmaya niyet edin.

Yetersizlik zihniyetini ve düşünce yapısını bırakarak yeterli olma durumuna geçmenizi istiyorum. Yeterli olma durumu miktara bağlı bir şey değildir. Benim çok zengin danışanlarım da oldu, bazıları yeterli para kazanmadıklarını veya yeterli birikimleri olmadığını düşünüyordu.

Yeterli olma durumu daha çok bir deneyim, bilgi veya olma seçimidir diyebiliriz. Aslında yeterli olma hissi hepimizin içinde bulunur ve onu bilinçli bir şekilde davet edebilirsiniz.

Şükretmek, sahip olduklarımıza dair farkındalığımızı artırmak yeterli olma hissini ve deneyimini kesinlikle besler. Bunu yazılı olarak da yapabilirsiniz. Hayatınızda olan güzelliklere odaklanmak ve bunlar için şükretmek güzel bir başlangıç olacaktır. Herkesin hayatında hem iyi hem de daha az iyi şeyler vardır, bunlardan hangisine daha çok odaklanacağınız bir seçimdir.

Yeterli olduğunuzda nasıl bir hayat yaşayacaksınız, belli bir konuda yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız bunu geride bıraktığınızda hayatınızın diğer alanları nasıl etkilenecek, yeterli olduğunuzu düşündüğünüz konular neler, mümkünse bunları yazın ve nasıl geliştirebileceğinize odaklanın.

Sizin yapmak istediklerinizi gerçekleştirmiş kimler var, bu insanlar her konuda yeterli mi, nasıl başarmışlar?

İlham alabileceğiniz hikayeler bulun, mümkünse ilham alabileceğiniz insanlarla daha çok zaman geçirin.

Gerçek olan yeterli olduğunuzdur, yetersizlik hissi çok kuvvetli bir yanılsamadır, ama sonuçta bir yanılsamadır.

Gerçek halinizi keşfedeceğiniz güzel bir gün diliyorum.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.