YETER Kİ BAŞLA


Bazen tıkanıp kalır insan hayatta, bir konu vardır çözmemiz gereken, bir türlü adım atamayız, bir şeyler bizi tutar sanki. Bu tip durumlarda bir yol gösterene ve/veya bir acil durum eylem planına ihtiyaç duyabiliriz.

Öncelikle kendinize “ne yapacağım?” sorusu yerine “ne yapmak istiyorum” sorusunu yöneltin. Bu önemli bir fark yaratabilir. Sıkışıp kaldığında sağlıklı düşünemez insan, seçeneklerini göremez, bu yüzden biraz geniş düşünmeliyiz.

Aşırı kötümser ya da tam tersi aşırı iyimser olmaktan çok konuya dengeli yaklaşmaya çalışın. Konu ile ilgili düşüncelerinizi toparlayın, on madde yazmaya çalışın, bunların içinde en iyimser olan ile en kötümser olanı eleyin. Bu sizi biraz dengeye yaklaştırır.

Destek almak için arayabileceğiniz, görüşebileceğiniz kişilerin listesini yapın ve en yukarıdan başlayarak arayın. Bu gibi durumlarda dışarıdan bir bakış açısı iyi gelecektir.

Bağlantılar önemli, sizinle benzer durumda olup bu durumu lehine çevirebilmiş birilerini tanıyor musunuz, hafızanızı zorlayın, aklınıza gelen olursa çekinmeden nasıl yaptığın sorun.

Değerlerinizi düşünün, atacağınız adım değerlerinizle uyumlu olsun. Güçlü yönlerinizi ve sevdiğiniz şeyleri dikkate alın, ne şekilde yaparsanız daha başarılı, mutlu ve huzurlu hissedersiniz?

Aktif olarak bir adım atmak için sevdiğiniz kişilere ne zaman yapacağınızı söyleyin, bu üzerinizde pozitif bir baskı oluşturabilir.

Her ne yaparsanız yapın muhtemelen ilk adımı attıktan sonra düzeltme fırsatları çıkacaktır, şu an tam olarak kestiremeseniz bile başlamanın sihirli bir gücü vardır, ondan yararlanın.

Bazen bir karar alır ve yaparsınız. Geçmişte bu şekilde neler yapmıştınız, kendinize hatırlatın, kendinize daha fazla inanıyordunuz muhtemelen.

Kendine inanan bir insan gibi dik durun, gülümseyin, derin bir nefes alın ve başlayın, bazen hepimiz öyle yaparız.

Sevgi ile kalın.

Not: Kendinize daha fazla inanmak ve eyleme geçmek için Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.