YETER Kİ BAŞLA

YETER Kİ BAŞLA

Geçen akşam paylaşmış olduğum Yarına Not bu şekildeydi, bugün bu konu hakkında bir şeyler yazmak istedim genel olarak.

Başlayana kadar ne ile karşılaşacağımızı tam olarak bilmiyoruz, erteliyoruz sürekli bir şeyleri, korkuyoruz bazen, hepsini anlıyorum.

Diğer yandan; teorik bilgi bir yere kadar, hayatta pratik bilgi yani deneyim de gerekiyor ve bir şeylere başlayana kadar öğrenmemiz gereken şeyleri de erteliyoruz farkında olmadan.

Geçenlerde küçük kızımın odası o kadar dağılmıştı ki iki gün boyunca nasıl toparlarım acaba diye uzaktan bakıp düşündüm; sonra baktım ki böyle olmayacak, kolları sıvadım ve başladım, bir saat içinde tamamlanmıştı, öncesinde sorsanız en az 3-4 saat sürebilir derdim.

İş hayatında da öyledir; bazen bazı işler gözümüzü korkutur, işin içine girince kolaylaşır. Nereden başlayacağımı bilmiyorum diyenlere de en kolay görünen yerden başla derim genellikle.

Bilge’nin meşhur sözüdür, yol yola çıkmadan aydınlanmaz, bir yerlerden başlamak gerekiyor ve sonra sensörlü aydınlatmalar nasıl ki siz ilerledikçe önünüzü aydınlatırsa öyle oluyor gerçek hayatta da.

Bazen de koşulların olgunlaşmasını bekliyoruz, sürekli değişen bir dünyada çok gerçekçi bir beklenti olmayabiliyor, bir şey istediğimiz hale geliyor başka bir konu değişiyor, bu yüzden belki de başladığımız anın doğru an olduğuna inanmak gerekiyor.

Başlamanın motivasyonla da bir ilgisi var, ilham gelmesini bekliyoruz başlamak için ama çoğu zaman ilham başladıktan sonra geliyor. Kitap yazarken sıklıkla başıma gelir bu durum, hatta günlük yazılarım için de geçerli, başlığı attıktan sonra dolanır dururum ve bir işaret beklerim, başlayana kadar da gelmez o işaret.

Hepimizin farklı bir hayatı var, hepimizin takıldığı yerler farklı, çözebilmek için bir yerlerden başlamak gerekiyor, sonra kolayca açılıyor genellikle düğümler.

Bugün bir düşünün lütfen, en çok neye başlamaya ihtiyacınız var ya da uzun süredir ertelediğiniz fakat sizin için çok önemli olduğunu düşündüğünüz neler var?

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş