Yeni bir yıla başladığımız şu günlerde gelin yine mutluluktan bahsedelim, en çok istediğimiz şey bu değil mi zaten?

Mutluluk için benim düşüncem şu şekilde; insanın kendisini heyecanlandıran bir amacının olması çok büyük etkiye sahip. Sabah yatağınızdan kalktığınızda sizi heyecanlandıran şeylerden bahsediyorum. Bu sevdiğiniz bir işe gitmek olabilir, anlamlı bulduğunuz herhangi bir konu ya da aktivite olabilir. Uzun süreli mutluluktan bahsediyorsak bizi tatmin eden, anlamlı bulduğumuz bir uğraşımız olmalı ve her gün belli bir süreyi bu şeyi yaparak geçirmeliyiz.

Mutluluk için önemli diğer bir konu denge konusu; özellikle de iş hayatını ve özel hayatı dengeleyebilmek. Hayat sadece çalışmaktan ibaret değil, diğer yandan hepimizin sorumlulukları var ve bir şekilde para kazanmak da gerekiyor. Burada ikisi arasındaki dengeyi iyi kurabilenler daha mutlu oluyorlar, bu benim gözlemim elbette.

Sağlık konusu çok önemli, ben sağlıklıyım deyip geçmemek lazım, sağlığımıza bilinçli olarak yatırım yapmaya devam etmeliyiz, yarım saatlik bir yürüyüş, dışarıda olmuyorsa evde bile olabilir, sağlıklı beslenmeye gayret etmek ve varsa kötü alışkanlıkları azaltmak ya da bırakmak önemli.

Sevgi çok önemli ve önce kendisini severek başlamalı insan. Kendisini seven ve değer veren insanların kurmuş oldukları ilişkiler de genel olarak daha sağlıklı oluyor.

Mutluluk ve yardım arasında da güzel bir ilişki var, en çok mutlu olduğumuz anların başında başkalarına yardım ettiğimiz, onların da bize gülümseyerek teşekkür ettikleri anlar geliyor.

Sonra da cesaret ve umut, bu ikisi kardeş gibidir zaten. Hayatın zorlukları olabilir, inişleri ve çıkışları olur, bunları metanetle karşılamak gerekir. Direnç göstermek, neden başıma geldi diye düşünmek yerine her durumun geçici olduğunu bilerek çözüm odaklı yaklaşmak gerekir olaylara.

Mutluluğun bir de basit, her gün yapılabilecek bileşenleri vardır, güzel bir uyku uyumak, bolca gülümsemek, iyi bir kahvaltı yapmak gibi, bunları da ihmal etmeyin lütfen.

Yarın devam edeceğiz.

Şimdilik sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları devam etmektedir, Ocak ayındaki ön görüşmelerden yararlanmak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.