YENİ YIL GELİYOR – GÜZEL BİR YENİ YIL PROGRAMI NASIL YAPILIR? -2

YENİ YIL GELİYOR – GÜZEL BİR YENİ YIL PROGRAMI NASIL YAPILIR? -2

Evet dün kaldığımız yerden devam edelim, güzel bir yeni yıl programı nasıl yapılır ve nasıl gerçekleştirilir sorularına cevap aradığımız mini bir yazı dizisi bu, lütfen dünkü yazıyı da okumaya çalışın.

Dün listemizi oluşturmuştuk, bugün de nasıl gerçekleştirebiliriz kısmında biraz bahsetmek istiyorum. Gerçekçi olmak gerekirse yeni yıl kararlarımızın tamamını değil bir bölümünü gerçekleştirebiliyoruz, bu son derece doğal aslında, çünkü iyimser bir bakış açısı ile çok fazla sayıda maddeye yer verebiliyoruz. Dolayısıyla bir liste oluşturduğunuzda eğer üçten fazla madde var ise listeyi üç maddeye indirerek başlayacağız.

Zaman yönetimi ve önceliklendirme dediğimiz bir konu var, bir kişi önceliklendirme yapamıyor ise zamanını yönetemez, benzer şekilde önceliklendirmeyi iyi yapabilirsek yeni yıl kararlarımızı gerçek yapmak bizim için çok daha kolay olacaktır.

Şimdi yeni yıl listemizi alıyoruz ve sadece üç maddelik yeni bir liste yapıyoruz, bizim için  en öncelikli konular burada yer alacak. Peki öncelikleri neye göre belirleyeceğiz? Elbette herkes kendisine göre belirleyecek, diğer yandan bazı ipuçları paylaşacağım ve bunların işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Sizin için taşıdığı anlama göre puanlandırma yapabilirsiniz, benim haftalık ve aylık programlarım için çok sık kullandığım bir yöntemdir, beş üzerinden not veririm yapmak istediğim şeylere ve en yüksek notu alanlar ile başlarım.

Örneğin spor yapmaya başlamak sizin için beş üzerinden beş puan iken görmek istediğiniz bir yere seyahat etmek beş üzerinden üç puan olabilir, puanlandırmayı on üzerinden de yapabilirsiniz, önemli olan bir önceliklendirme elde etmek.

Şimdi elimizde kalan önemli gördüğümüz üç madde veya üç yeni yıl kararı var. Bunlar ile ilgili olarak her biri için ayrı bir A4 sayfası alın, sayfanın en başına yeni yıl kararınızı yazın, sonra da bu konuda yapacaklarınızı not alın, mümkün olursa belli bir sıra içersin ve yanına tahmini tarihleri de not alın.

Şimdi işin en önemli kısımlarından birisine geldik, eğer bu konulardan herhangi birisi üzerinde daha önce benzer bir çalışma yaptıysanız yani hedefliyor olmanıza rağmen bu gerçekleşmediyse niye gerçekleşmediğini ve bu sefer neleri farklı yapacağınızı da not alın.

Son olarak da bu üç isteğiniz ya da kararınız ile ilgili olarak neden yapmak istediğinizi yazın, ne kadar çok neden bulabilirseniz motivasyonunuzu korumak o ölçüde kolay olacaktır.

Eğer size iyi geliyorsa ve kendinizi iyi hissediyorsanız kendinizi bu hayalleriniz gerçekleşmiş bir şekilde 2020’yi karşılarken de hayal edebilirsiniz.

Kapsamlı ve geniş bir konuyu elimden geldiği ölçüde özetlemeye çalıştım, diğer yandan elbette bire bir çalışmanın yerini tutmayacaktır, bu nedenle kişiye özel yılbaşı çalışmasına katılmak isterseniz önceden randevu almanızı rica ediyorum ([email protected]).

Sevgi ile kalın.

Paylaş