YENİ YIL GELİYOR – GÜZEL BİR YENİ YIL PROGRAMI NASIL YAPILIR 1

YENİ YIL GELİYOR – GÜZEL BİR YENİ YIL PROGRAMI NASIL YAPILIR 1

Yeni yıla sadece bir hafta kaldı sayılır, ben yeni yılı ve onun verdiği değişim enerjisi ile motivasyonu severim. Her sene olduğu gibi bu yıl da özel yılbaşı çalışmalarımı yapıyorum, bu çalışmaya katılanlar yeni yıl ile ilgili hayallerini alıp geliyorlar ve ne şekilde gerçekleştirebileceklerine dair bir yol haritası oluşturuyoruz. Bugün ve yarın bu çalışmalarda genel olarak rastladığım ve hepinizin işine yarayabilecek olan bazı hususlara değinmek istedim.

Jim Rohn’un meşhur sözüdür, “insan birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır”. Ben bunu özellikle enerji anlamında ele alıyorum, birlikte zaman geçirdiğimiz insanların enerjilerinden belli ölçülerde etkileniyoruz. Bu nedenle yeni yılda kimlere daha fazla zaman ayıracağımız ve kimlere daha az zaman ayıracağımız çok önemli ve belirleyici bir seçim olabilecektir, bu nedenle yeni yıl kararlarınızın arasında yer alması yararlı olacaktır.

Bir diğer önemli konu iş ve özel yaşam dengesi, başarı tanımınızın ne olduğu ve iş hayatı ile ilgisi de önemli elbette. Genel gözlemime göre iş ve özel hayat arasındaki dengeyi kurmakta zorluk çekiyoruz, iş tarafına ağırlık veriyoruz ve sevdiğimiz insanlara arzu ettiğimiz ölçüde yer vermiyoruz, sevdiğimiz insanlar derken bunu geniş bir kapsamda ele almak gerekir elbette, ailemiz, eşimiz, çocuklarımız, dostlarımız gibi. Bir önceki madde ile birlikte ele alacak olursak çok sevdiğimiz insanlarla daha fazla zaman geçirmek bize ve onlara iyi gelecektir.

Üçüncü bir konu ise alışkanlıklar konusu. Hayatımızın kalitesini belirleyen unsurlardan bir tanesi de alışkanlıklarımız, hangi alışkanlıklarımıza devam etmek istediğimiz, hangileri ile vedalaşmak istediğimiz ve bu konuda neler yapacağımız yeni yıl kararları arasında önemli bir yer tutuyor.

Dördüncü bir konu hayatımıza yenilikleri davet etmekle ilgili, yeni ve farklı olan hem bir şeyler öğrenmemizi sağlıyor hem de bize mutluluk ve keyif verebiliyor. Yeni yılda daha önce yapmamış olduğunuz neleri yapmayı hedefliyorsunuz, bu öğrenmek istediğiniz bir hobi, edinmek istediğiniz bir alışkanlık (örneğin tasarruf etmek) ya da seyahat etmek istediğiniz bir yer olabilir.

Beşinci bir konu ise hayatın anlamı ile ilgili, daha önce bu konuda bir bilgi vermiştim, Ocak ayı içinde yaşam amacını bulma seminerlerimize başlayacağız, duyurusunu ayrıca yaparım. Diğer yandan bu aşamada önemli olan 2019 planlarınız arasında yaşam amacınıza dair bir şeylerin de bulunması. Yaşam amacı konusu geniş kapsamlı bir konu ama çok özet olarak şunu söyleyebilirim, kendinizi harika hissettiğiniz, çok seviyorum dediğiniz şeyleri bulun ve bunu olabildiğince çok insanın yararlanabileceği bir hale getirmeye çalışın, konunun bir yardım veya katkı boyutu olması da bence önemli.

Ve son adım, bütün bunları lütfen yazılı hale getirin, mümkünse her konu için atmayı planladığınız ilk adımı belirleyin ve yeni yıl takviminize de işaretleyin. Yarın devam ediyor olacağız.

Not: Yeni yıl çalışması bu yıl 20 Ocak 2019 tarihine kadar yapılacaktır, bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş