YENİ BİR HAYAT TASARLAMAK

YENİ BİR HAYAT TASARLAMAK

Dün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni bir hayat için daha farklı düşünmek ve hareket etmek gerekir demiştik, en basit şekliyle kendimizi biraz şaşırtmaya başlamamız gerekiyor, bunun yöntemlerinden bir tanesi de alışılagelmiş davranış kalıplarının biraz dışına çıkmak. Konfor alanımızı küçük hamlelerle esnetmek, belirsizliğe, denenmemiş olana biraz izin vermek, önyargılarımız ile vedalaşmak.

Küçük adımlar ile başlayın değişiklikler yapmaya; örneğin bugün kitapçıya gidin ve daha önce okumadığınız tarzda bir kitap veya müzik albümü satın alın, sonra da okuyun veya dinleyin. Hep ertelediğiniz düzenli yürüyüşlere başlamak için de mükemmel bir zaman; havalar yavaşça serinliyor artık, bahaneniz kalmadı.

Yeni bir hayat tasarlayıp bazı değişiklikler yapacaksanız hayatınızda artık bahanelerle vedalaşma zamanınız çokta geldi zaten, bayramlar bitti, yazın çoğu geçti, yıl başını beklemeyin.

Rutin bir gününüzde yer almayan herhangi bir aktivite ilave edin hayatınıza, örneğin her gün telefonunuzla hoşunuza giden beş fotoğraf çekip saklayın. Her gün uzun zamandır aramayı düşündüğünüz ama bir türlü aramadığınız bir arkadaşınızı arayın ve halini hatırını sorun.

Her gün en az bir kişiye onu sevdiğinizi söyleyip sarılın, böyle şeyler saçma gelmesin lütfen, hayatımızın sonuna geldiğimizde en çok bunları hatırlayacağız muhtemelen, ne kadar çok sevdiğiniz ve sevildiğiniz mühim olacak ve ne kadar zaman ayırdığınız sevgiye.

Biraz da hayal kurun her gün, yeni hayatınızı gözünüzde canlandırmaya ve o hayatın içine girmeye çalışın tüm duyularınızla, on beş yirmi dakika yeterli olur.

Hayatımızın biraz rutinden uzaklaşmaya ihtiyacı var; biraz umutlu olmaya ihtiyacı var.

Bir şeylerin daha iyi yönde gelişeceğini düşünmeye ihtiyacımız var, bu bir masal bile olsa, hepimiz masallar ile büyümedik mi, ne zaman bu kadar gerçekçi olduk?

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar