YENİ BİR GÜN YENİ BİR HAYAT


Gelin bayramla birlikte bazı düşüncelerimizi, yaklaşımlarımızı ve davranışlarımızı değiştirerek hayatımızı daha güzel bir hale getirelim. Hayatımızı “zor” ve sıradan olmaktan çıkaralım. Kendimce bir yol haritası paylaşacağım sizlerle 4 gün boyunca, umarım bir farkındalık yaratıp bazı hayatlara dokunabilirim. Eğer öyle olursa ne mutlu bana. Hepinize iyi bayramlar diliyorum.

Öncelikle kendimizi ve çevremizdekileri içten bir şekilde kucaklayalım, hiç birimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz, bizi biz yapan özelliklerin daha çok farkında olmaya çalışalım.

Sonra duygularımızı ifade etmenin yöntemlerini bulalım, farklı yöntemler keşfedelim. Bunu yaparken eğlenelim biraz da, kendimize ve çevremize karşı biraz esprili bir yaklaşım geliştirelim. Gülmek, neşelenmek ve hatta kahkaha atmak için bize komik gelen şeyler okuyalım, izleyelim veya bu tip ortamlarda neşeli insanlarla zaman geçirmeye gayret edelim.

Durgunluktan ve mutsuzluktan sıyrılmak için sosyalleşelim, sevdiklerimizi arayalım, onlarla zaman geçirelim, bayram bu açıdan harika bir fırsat sunuyor bizlere.

Boş zamanlar yaratalım, günde 1 saat bile yeter aslında, ama lütfen bunu bir yapılacaklar listesine çevirmeyin. Her gün 1 saat canınız ne istiyorsa onu yapın, size ait paşa gönlüm saati olsun.

Prensiplerimizi, kurallarımızı biraz gözden geçirelim, gereksiz olabilecekleri, diğer insanlarla iletişimimizi zorlaştıranları terk edelim. Yeni insanlar, yeni hayatlar tanımaya çalışalım, birbirimizi dinlemeye ve anlamaya çok ihtiyacımız var.

Kişisel gelişimin de etkisiyle asker disiplini ile yaşamayalım. Güne erken başla, spor yap, düzenli beslen, kitap oku, tamam da bunlar size keyif vermiyorsa ne olacak? İlk kitabım olan Hayatını Seç’te anlatmıştım, keyif durumumuz enerjimize doğrudan etki ediyor, enerji durumumuz ise olaylara yaklaşımımızı belirliyor.

Aynı olaylara keyfimiz yerinde iken farklı tepki veriyoruz, keyfimiz yerinde değilken daha farklı tepki gösteriyoruz. Bu da diğer insanlarla olan ilişkilerimizi önemli ölçüde etkiliyor.

Keyif aldığınız şeylere lütfen zaman ayırın, herkesin keyif alacağı şeyler farklıdır, başkalarının reçetesini uygulayacağım diye kendinizi keyifsiz durumlara sokmayın.

Yeni bir hayat için dengeye daha fazla önem verelim, dengeye yaklaştıkça mutluluk artar. Nelerin peşinden koşarken neleri es geçiyor olabilirsiniz. Kariyerimde yükseleyim daha çok para kazanayım derken, kendinizi, ailenizi, sevdiklerinizi ihmal etmeyin lütfen. Dengeyi sağlamak için neleri yapmaya ihtiyacım var diye sorun ve yanıtlarınızı not alıp yavaşça hayatınızda uygulamaya çalışın.

Mutluluk bir bakış açısı ile o an sahip olduklarının farkında olmaktır, yani şükretmektir. Günlük hayatın içinde bunun ne ölçüde farkında olabiliyoruz o ayrı konu. Ama bir yerlerden başlamak lazım, farkındalığı artırmak için gece yatmadan önce bu konuyu biraz düşünmek işe yarar. Size keyif verirse minik bir defter alıp notlar yazabilirsiniz içine.

Bugün duyduğum en güzel ses neydi, yediğim en lezzetli şey ne olabilir, bugüne dair hafızamdaki en güzel görüntü hangisi gibi?

Yarın devam edeceğiz, şimdilik sevgi ile kalın.

Bayramımız kutlu olsun.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.