YAŞAMLARIMIZA LİDERLİK ETMEK

YAŞAMLARIMIZA LİDERLİK ETMEK

Liderlik kavramının popülaritesi hiç değişmiyor; sadece bazen başına bazı sıfatlar ekleniyor zaman zaman, iş dünyasında da bir süredir çevik liderlik kavramı kullanılıyor. Çok kısa ifade edecek olursak, belirsiz ve değişken koşullarda esnek olabilmek, karar alabilmek, empati ve iletişim kurabilmek diyebiliriz. Liderlik kavramını sadece iş dünyası anlamında ele almak doğru olmayacaktır, iş hayatındaki pozisyonlarımızdan bağımsız olarak her şeyden önce hepimiz kendi hayatlarımıza liderlik ediyoruz.

İlk iki kitabım olan Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir’de bu konuyu uçağın pilot koltuğuna oturmak ve oto pilottan çıkmak olarak da tanımlamıştım. Benim görüşüme göre; kişi kendi yaşamına liderlik ederek onu yönetmelidir, bu sorumluluğu almak aynı zamanda bir özgürlüktür.

Bugün yaşamlarımıza liderlik ederken dikkat etmemiz gereken üç kavramdan bahsetmek istiyorum; zamanımızı ve paramızı iyi yönetmek, networking yani bir ilişkiler ağı kurup onu yönetmek ve alışkanlıklarımıza dikkat etmek.

İyi liderlerin en önemli özellikleri zamanı iyi kullanmaları, iyi kullanmak derken çok sayıda şey yapmaktan bahsetmiyorum, çoğu zaman az ama etkili şey yapmak daha bile iyi olabilir, diğer yandan bunu uygulayabilmek için önceliklendirmeyi öğrenmek gerekiyor. Bu konuda ayrı bir yazı da yayınlamıştım yakın zamanda arzu ederseniz web sitemden okuyabilirsiniz. Zaman çok değerli bir hediye, kime ve neye harcayacağımıza iyi karar vermek gerekiyor. Zamandan sonra para yönetimi geliyor, para yönetimini iyi yapamadığımızda günlük koşturmanın dışına çıkıp stratejik düşünebilmek çok zorlaşıyor, hep kısa vadeli düşünmeye başlıyoruz ister istemez.

İlişkiler konusu da yaşamımıza liderlik ederken önem vermemiz gereken bir kavram, birlikte en çok zaman geçirdiğimiz insanlarla benzer hayatlar sürebiliyoruz, bu yüzden çevrenizde size ilham veren, sizi yükselten kişilerin bulunması çok önemli. Kiminle daha çok görüşeceğimiz önemli bir liderlik kararı bence.

Son olarak da alışkanlıklardan bahsetmek istiyorum; bir insanın hayatının kalitesini büyük ölçüde alışkanlıkları belirler. Bu nedenle bugün bu konuda düşünmenizi istiyorum, yaşam kaliteniz nasıl, hangi alışkanlıklarınız sizi olumlu destekliyor, hangilerini azaltmalısınız ve en önemlisi yaşamınıza hangi yeni alışkanlıkları katmanız sizin için daha mutlu ve başarılı bir yaşamın kapısını aralayabilir?

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlukla Değişim Programı Mart ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş