YAŞAMINIZI HAFTALIK OLARAK PLANLAYIN VE DEĞERLENDİRİN

YAŞAMINIZI HAFTALIK OLARAK PLANLAYIN VE DEĞERLENDİRİN

Bugün zaman yönetimi ve yaşam kalitesi konusuna farklı bir şekilde yaklaşmak istiyorum. Diyelim ki 90 yıllık ömrümüz var ve bunun tam yarısındayız. Geriye 45 yıl kalıyor.

Bunu ay olarak ifade edersek 540 aya ulaşırız; hafta olarak hesaplarsak da 2.340 rakamı karşımıza çıkar.

Yıllık planlar ve aylık planlar süre uzun olduğu için yeterli etkinliği vermeyebilir. Yaşamdan daha çok keyif almak istiyorsak ve yaşam kalitemizi artırmak istiyorsak haftalık plan ve değerlendirmeler daha idealdir.

Bu planlamayı ve ölçmeyi basit bir modele indirgeyebiliriz. Tim Urban özellikle ertelemek konusunda yazılar ve konuşmalar yapan bir blog yazarı. Onun önerdiği modelden bahsetmek istiyorum kısaca, elbette şahsi dokunuşlar yapabilirsiniz.

Modelin temelinde iki konu var, bunlardan ilki yaşamdan gerçekten keyif almak, diğeri ise kendimizi geliştirmek ya da diğer insanların gelişmesine yardımcı olmak.

En güzel hafta her iki konuda da tatmin olduğumuz hafta. Dolayısı ile haftayı planlarken hem keyif alacağımız aktivitelere önem vermeli hem de kendimizi ya da diğerlerini geliştirecek aktivitelere yer vermeliyiz.

Elbette bunu her hafta için yapmak mümkün olmayabilir, sağlık sorunları, yetiştirilmesi gereken bir tez ya da işyerinde olağan dışı bir yoğunluk yaşanması her zaman muhtemeldir.

Bunun dışında eğer sağlığımız yerindeyse ve olağan dışı bir durum yoksa haftalarımızı bu şekilde planlayarak ve plana olabildiğince uymaya çalışarak zamanımızı verimli bir şekilde yönetmiş ve yaşam kalitemizi artırmış oluruz.

Kaliteli bir yaşam denildiğinde aklınıza gelen ögeler ne ise onları tespit ederek başlayabilir ve haftalık planlarınıza serpiştirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek ile ilgili olanları da ihmal etmeyin lütfen.

Paylaş