YAŞAMIN TILSIMLI BİR ADALETİ VARDIR – BİR BİLGE

YAŞAMIN TILSIMLI BİR ADALETİ VARDIR – BİR BİLGE

Geçtiğimiz akşam bu cümleyi yarına not olarak paylaştıktan sonra okurlarımdan bir bölümü cümleyi biraz açmamı istediler, ben de kendimden emin bir şekilde bu konuda daha önce bir yazı yayınlamış olduğumu ve onu tekrar yayınlayabileceğimi belirttim. Bunu yapmak üzere bilgisayarımın başına oturup arşive girdiğimde ise daha önce bu konuda bir yazı yazmamış olduğumu fark ettim. Yazıların sayısı 1.300 ü geçince bazen böyle karışıklıklar olabiliyor. Bu nedenle bugün bu konu hakkında kısa bir yazı yayınlayarak okurlarımın isteğini yerine getiriyorum.

Bu cümleyi ilk kez bana rehberlik yapan dördüncü kitabım Senin Olan Sana Gelir’in kahramanı Bir Bilge’den duymuştum sanırım. Ne zaman bir konuda geciktiğimi düşünüyor olsam ve bunu Bilge ile paylaşsam bana yaşamın tılsımlı bir adaleti vardır, bu nedenle her şey en doğru zamanda olur, ne bir gün geç ne de bir gün erken şeklinde yanıt verirdi.

Özellikle doğum günü ve yılbaşı gibi tarihlerde kendimle bir hesaplaşma içine girmeyi severim, hedeflerimin ne kadarını gerçekleştirmiş olduğuma bakarım. Yine bir doğum günümde bu konuda Bilge ile sohbet ederken bana hiç unutamayacağım bir cümle söylemişti, “hep ileriye doğru bakıp ne kadar yolu kaldığını anlamaya çalışır insan, oysa ki bazen de geriye dönüp ne kadar yol almış olduğumuza bakmalıyız, ancak bu şekilde kendimize ve yaşama adaletli davranmış oluruz.”

Yaşamdan adalet beklerken biz kendimize ne kadar adaletli davranıyoruz acaba?

Bir başka sohbetimizde de insan hayatı iki şekilde yaşayabilir, yaşama ve sana getirdiklerine güvenirsin ya da güvenmezsin, bir bilge seçimini güvenmekten yana yapar demişti. Bazen küçük seçimler insan yaşamı üzerinde büyük etkiler yaratabiliyor, ben yaşama güvenmeyi seçiyorum ve o zaman yaşamın tılsımlı adaletini fark etmem kolaylaşıyor.

Şu anda Datça’da olan Bilge ile sohbetlerimiz bana böyle bir cümle yazdırmıştı. Aradan geçen zaman zarfında bu konuya olan inancım arttı, hayata nasıl bakarsak bize öyle karşılık veriyor hayat ve kendimize nasıl davrandığımız hayata karşı nasıl baktığımızı gösteriyor. Kendinize adaletli davranırsanız yaşam da size daha fazla adalet sunacaktır. Bu nedenle kendinizi eleştirirken ve yargılarken ölçülü davranmaya çalışın lütfen.

Bilge’yi henüz ziyarete gidemedim bu yaz, ağustos sonuna doğru bunu yapmayı planlıyorum, belki onu da alıp farklı yerlere gideriz.

Şimdilik sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar