YAŞAMIN GRİ ALANLARI

YAŞAMIN GRİ ALANLARI

Yaşam sadece siyah ya da beyaz değildir çoğu zaman gri alanlarda geçebilir hatta, bazı şeyleri kurallara bağlamak iyidir ama hayat aslında istisnaları yönetmektir.

Bazı insanlar kurallarına ve prensiplerine çok bağlıdırlar, yaşam onlar için siyah ve beyaz kadar nettir ya da net olmalıdır, belirsizliğe olan tolerans bu kadar düşük olunca belirsizlikle karşılaşınca ne yapacağız peki?

Önem verdiğim iki kavram var, bir tanesi denge diğeri ise güven.

Dengeden başlayalım; elbette kurallarımız ve prensiplerimiz olacak, bu sayede hayır diyebilmeyi ve sınır çizmeyi öğreniyoruz. Diğer yandan her konuda kurallarımız ve prensiplerimiz olması şart mı, ne kadar esnek olabiliyoruz, istisnaları nasıl yöneteceğiz, bu kadar kurallara sadık olmak isteklerimiz ile aramızda kapanmayan bir mesafe yaratıyor olmasın sakın.

Bu nedenle dengeli bir yaklaşım öneriyorum, bazı konularda kurallarınız ve prensipleriniz olsun, her konuda değil, gerektiğinde esneklik de gösterin. Ben sizin karşılaşacağınız sürpriz durumları yönetebileceğinize inanıyorum, siz kendinize niye inanmıyorsunuz?

Diğer konu ise güven konusu, eğer güveniyor olsaydık bu kadar fazla kurala ve prensibe gerek olur muydu, bunlar bize suni bir güven duygusu veriyor olmasın? Güven dediğimde bunu ikiye ayırmak gerekebilir, kendimize güven ve diğer insanlara güven şeklinde.

Ben yeni tanıştığım insanlara ne güvenirim ne de güvenmem, ortada bir yerlerde başlar yolculuğumuz ve davranışlara göre şekil alır, davranışlara sözlerden daha fazla önem veririm.

Kendime güvenim ise yüksektir, problem çözme becerime, zor durumlarla başa çıkabilme becerilerime güvenirim, geçmişe bakmam yeterlidir. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Özgüven ile ilgili olarak Mart ayı başından başlayarak seminerler yapmayı düşünüyoruz Umay ile, ayrıca duyurusunu yaparım.

Her rengin ayrı bir güzelliği var bence, sevgi ile kalın.

Not: 30 Ocak tarihli Yaşam Amacını Bulmak konulu seminerimin tüm biletleri tükenmiştir, ilginize çok teşekkür ediyoruz, en kısa zamanda yenisini yapacağız.

Paylaş