Yaşamın tadını çıkarmak konusunda gelişmeye açık olduğumuzu düşünüyorum. Bugün bu konu hakkında bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Mutluluğun pek çok tarifi var, bunlardan bir tanesi benim özellikle hoşuma gidiyor ve kendi hayatımda olabildiğince uygulamaya çalışıyorum.

Mutluluk; o an sahip olduklarımızın tadına varmaktır, var olan mevcut koşullar içinde keyif almaktır, anlam bulmaktır.

Geleceğin hep daha farklı, daha güzel olacağını, eksik olarak gördüğümüz şeylerin tamamlanacağını, daha fazla zamanımız olacağını ve gelecekte bir an mutlu olmak için daha uygun koşulların oluşabileceğini düşünüyoruz.

Temelde bu düşünce biçiminde bir hata yok aslında, geleceğin güzel olacağını düşünmeye umut adını veriyoruz.

Diğer yandan ya geleceği düşünmek içinde olduğumuz anın farkındalığını yaşamamızı engelliyorsa, yaşamın tadını gereğince çıkaramıyorsak?

Belki de koşullar şu an olduğundan daha iyi olmayacak kısa vadede, belki daha fazla paramız ama daha az zamanımız olacak, belki daha iyi bir işimiz ama daha kısıtlı bir sosyal hayatımız olacak.

Geleceğin daha iyi olmasını istemek farklı bir şey, sürekli geleceğe odaklanarak mevcut anın güzelliklerini kaçırmak farklı bir şey.

Bugün, bu hafta sonu, hatta bu ayın kalan bölümünde elinizdekilere odaklanın, hayatınızın kısa vadede en iyi koşullarının bu dönemde oluştuğunu düşünün, yapmak istediklerinizi imkanlar çerçevesinde yapın ve lütfen ertelemeyin.

Gerçekte tek bir gün vardır ve o da bugündür.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Ekim ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.