YAŞAMDAN DAHA FAZLA ZEVK ALMAK


Pazartesi ve Salı günleri iyi hissetmek ve coşkuyu artırmak konularından bahsetmiştik. Bugün yaşamdan zevk almak konusuna değineceğiz. Bir şekilde bu konular birbiri ile ilişkili zaten.
Yaşamdan zevk alabilmek için öncelikle sağlıklı olmak gerekiyor. Sonrasında ise kendimizi enerjik hissetmek.
Enerjik hissetmenin iki boyutu var, birincisi fiziksel boyut, rahat bir uyku uyumak, dinlenmek, sağlıklı beslenmek ve genel olarak ben sağlıklıyım hissine sahip olmak gibi. İkincisi ise zihinsel boyut.
Geleceğe dair güzel hayaller kurduğumuzda, bu hayallerin en azından bir bölümünün gerçekleşeceğini düşündüğümüzde, hayatla ilgili bizi heyecanlandıran planlarımız ya da hedeflerimiz olması durumunda kendimizi zihinsel olarak enerjik hissediyoruz.
Eğer sizi heyecanlandıran planlarınız yoksa hemen bugün kağıdı kalemi elinize alıp bir plan oluşturun lütfen, kısa vadeli ve orta vadeli planlar yapın. Olmasını istediğiniz şeyler nedir, yılbaşında neyi kutluyor olmak istersiniz, 2015 yazında neler yapmayı planlıyorsunuz gibi.
Yaşamdan daha fazla zevk almanın bir diğer unsuru ise üretmektir, mümkünse yaratıcılığımızı kullandığımız bir şeyler üretmek, diğer insanların yararına sunmak. Yaptığımız işe nasıl daha fazla anlam katabiliriz diye sormalıyız zaman zaman kendimize.
Yaşamdan zevk almanın bir diğer önemli konusu inanmaktır, bizi mutlu eden düşüncelere ve inançlara sahip olmaktır. Kendimize inanmak, diğer insanlara inanmak, geleceğin daha güzel olacağına inanmak gibi.
Yaşamdan daha fazla zevk almanın en son boyutu ise diğer insanlara yardım etmektir, özellikle de tanımadığımız insanlara bir beklenti içine girmeden karşılıksız olarak yardım etmek. Geçenlerde minibüse bindim, yerde 5 TL buldum, şoför almak istemedi, ben de bir simitçiye ihtiyacı olanlara simit dağıtması için verdim, simitçinin gülümsemesi ve mutluluğu hala aklımda.
Yaşamdan zevk almak, işe yaradığımızı hissetmektir aslında ve en çok yardım ettiğimizde bunu anlarız.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.