YAŞAMDA SEÇENEKLERİ ARTIRMAK

YAŞAMDA SEÇENEKLERİ ARTIRMAK

Bir şey istediğinizde o şeyin nasıl olacağına dair farklı seçenekler olduğunu görebilmeli ve mutlaka şu şekilde olacak şeklinde dikte etmemelisiniz. Koçlukta yaptığımız pek çok şeyden bir tanesi de kişilerin farklı seçenekleri görebilmeleri için onları desteklemektir. Bir konuda farklı seçeneklere sahip olduğunu düşünmek veya bilmek insanın geleceğe daha umutlu bakmasını, seçimlerini daha sağlıklı yapmasını ve genel olarak daha huzurlu ve mutlu bir yapıda yaşantısını sürdürmesini sağlar. Psikoloji Profesörü Barbara Frederickson bu konuyu Genişletme ve İnşa Etme Teorisi adı altında açıklamaktadır.

Tarih öncesi atalarımızın birinci önceliği hayatta kalmak idi. Bu nedenle ağırlıklı olarak savaş ya da kaç şeklinde düşünmeye ve davranmaya meyilliydiler, pozitif düşünmek ya da gereğinden fazla iyimser olmak hayatta kalmak için işlerine yarayan bir beceri olmayabilirdi. Bugün geçmişle kıyaslandığında bu tür tehlikeler söz konusu olmasa bile beynimiz benzer şekilde tepkiler vererek çoğu durumda korku ile ya da öfke ile reaksiyon vermemize yol açıyor, bu da bizi iki seçenek arasında bırakıyor, savaş ya da kaç.

Pozitif düşünce şekli ya da bunların doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan pozitif ruh hali ise daha farklı seçenekler olduğunu görmemizi sağlayacaktır. Pozitif düşünmenin hayatımız üzerindeki olumlu etkisi en çok bu alanda ortaya çıkar, yani alternatif seçenekleri görme yeteneğimizde meydana gelen artışta.

Şükretmek, yaşadığımız olayların içinde pozitif olan yönü görmeye çalışmak, olanları olduğu şekliyle kabul etmek, diğer insanlarla olan iletişimimizde ağırlıklı olarak yaşanılan güzel şeylerden bahsetmek bu alanda bizi destekler.

Olumsuz düşünceler ve duygular etkisindeki kişi aslında sağlıklı düşünemez ve doğru karar alamaz. Olumlu düşünce ve duygular altında ise farklı seçeneklerin neler olabileceği düşünür, görür ve daha sağlıklı kararlar alırız.

Dolayısı ile Genişletme ve İnşa Etme Teorisini şu şekilde özetleyebiliriz: Olumlu duygular farkındalığınızı artırır, gerek düşünce yapınızda gerekse eylemlerinizde farklı şeyler keşfetmenizi sağlar ve bunları teşvik eder. Zaman içinde bu sizin için farklı seçenekleri görüp değerlendirdiğiniz yeni bir yapıyı inşa edecektir.

Seçenekleri daha iyi gördüğümüz ve değerlendirdiğimiz güzel bir dönem dilerim.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar