YAŞAMDA EN KİLİT UNSUR, DENGE

YAŞAMDA EN KİLİT UNSUR, DENGE

Geçen hafta çok güzel bir video röportaj yaptık; www.kadinvekadin.net isimli internet sitesinden Buse Demirkır ve ekibi ile gerçekleştirdiğimiz bu röportajları kısa parçalar halinde bahsettiğim internet sitesinden izleyebilirsiniz. Yaklaşık 7-8 soruya her biri 3-4 dakikayı aşmayacak şekilde cevaplar verdim. Röportajdan sonra şunu fark ettim, sorular ne olursa olsun cevapları bir denge haline işaret ediyordu.

Kendi hayatımı sürdürürken ve koçluk çalışmalarımda çok üzerinde durduğum bir unsur denge. Zira dengeden uzaklaştığınız zaman mutsuzluk başlıyor. Hayatı siyah beyaz olarak yaşamamak gerektiğini düşünüyorum, gri bölgeler de var, öyle mi böyle mi diye düşünürken üçüncü seçenekler kolaylıkla gözden kaçabiliyor çoğu zaman.

Bu nedenle bence yaşamda en kilit unsur dengedir. Karar alırken de bu böyledir, uygulamaya geçtiğimizde de. Karar almak ile ilgili ayrı bir yazı kaleme aldım, bu nedenle o konuyu şimdilik geçiyorum izninizle.

Diğer yandan; elbette herkesin denge noktası konular itibarıyla farklı olacaktır. Röportajda sorulan sorulardan bir tanesi de doğru olanı yapmak mı yoksa mutlu olduğun şekilde yaşamak mı şeklindeydi.

Bu konu özelinde de bir denge arayışı içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Mutlu olduğum şekilde yaşayacağım diyerek sadece kendisini ve hedeflerini gözeten ben merkezli bir yapı bizim toplumsal değerlerimiz açısından bir uç nokta davranışı olacaktır.

Diğer yandan; sadece toplumun doğru olarak kabul ettiği şeyleri yapmak ve bu şekilde hayatı bir yapılacaklar listesi şeklinde yaşamak da kişiyi mutsuz edecektir. Bu iki seçeneğin ortalarında bir yerde kişinin kendisini hem mutlu, hem de huzurlu hissedebileceği bir denge noktası vardır.

Bir sarkaç gibi düşünün; istemediğiniz bir durum yaşadığınızda bir daha bu durumu yaşamamak için bazı önlemler alırsınız, bu sizi 180 derece farklı davranışlarda bulunmaya itebilir, bir süre sonra aldığınız önlemlerin abartılı olduğunu anlar ve ortada bir yerde yeni davranışınızı konumlandırırsınız, sarkaç dengede durmuştur.

Hepinize dengede huzur ve mutluluğu yakalayacağınız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Yaz dönemi koçluk çalışmaları hakkında bilgi almak için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş