YAŞAMA İNANMAK


Dün yayınlamış olduğum “Hayata zıt gitmeyin, hayatla anlaşın” isimli yazım büyük ilgi görünce bugün bu konudan devam etmek istedim. Daha önce yayınlamış olduğum bir yazıyı revize ederek sizlere sunuyorum, umarım keyifle okursunuz.

Hepimiz daha mutlu ve daha huzurlu bir hayatın peşindeyiz. Benim görüşüme göre, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek için öncelikle yaşama inanmak gerekir. Yaşama inanmak ise güzel şeylere inanmaktır. Bu da ancak yaşamın ritmiyle uyum sağlamayı öğrendiğimizde mümkün olabilir.

Hayatın ritmiyle uyum sağladığınızda her şeyin aslında olması gereken zamanda ve yerde gerçekleştiğini fark edersiniz, bunu anlamak yaşamı anlamaktır. Kontrol etmeye çalışmayın, sadece uyum sağlayın. Daha büyük bir bütünün parçası olduğumuzu unutmayalım, istesek de her şeyi kontrol edemeyiz. Çok çalışalım ve bolca dua edelim, ikisini de ihmal etmeyelim lütfen.

Akıntıya karşı kürek çekmek deyimini bilirsiniz. Aşırı güç gerektirir ve sonunda bir arpa boyu yol alırsınız. Hayatta başımıza gelebilecek tüm olayları kontrol etmeye çalıştığımızda benzer şekilde zorlanırız. Uyum sağladığımızda ise akıntı ile birlikte ilerlemenin keyfini yaşarız.

Bir insanın hayatta karşılaştığı olayların tamamını kontrol edebilmesi mümkün değil, bu nafile bir çaba olacaktır. Hayatın bir akışı, bir ritmi var. Diğer yandan; karşılaştığımız olaylarda nasıl düşüneceğimizi, nasıl bir bakış açısı ile olaylara yaklaşacağımız ve tepkilerimizi seçebiliyoruz. Ben buna hayata uyum sağlama yeteneği adını veriyorum, hayatın bizden beklediği şeyin bu olduğunu düşünüyorum, uyum sağlamak ve öğrenmek. Uyum sağlanmadan, olan bitene şiddetle itiraz ederken öğrenmek de pek mümkün olmuyor.

Bir olay meydana gelince öncelikle içten bir şekilde durumu kabul edin. Her olay geçicidir, uyum sağlamaya çalışın. Ben bu olaydan ne öğrenebilirim ve kendimi nasıl geliştirebilirim diye bakmak gerekir.

Birbirini tekrarlayan senaryolar yaşandığında genellikle alınması gereken bir ders atlanmaktadır.

Bugün bir seçim yapın. Hayatı kontrol etmeye çalışmayı bırakın, uyum sağlamaya ve öğrenmeye odaklanın, bakalım kendiniz ve hayat hakkında neler keşfedeceksiniz?

Hayat keşfetmektir, kontrolü bırakın ve uyum sağlayın. Hayatın ritmi ile uyum sağladığınızda her şeyin olması gereken zamanda ve yerde olduğunu göreceksiniz. Yaşama inanmak budur.

Sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okumanızı öneririm.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.