YAŞAM TUTKUSU – ÇOCUKLUĞUMUZDAN ESİNLENMEK

YAŞAM TUTKUSU - ÇOCUKLUĞUMUZDAN ESİNLENMEK

Dünkü yazımız yaşama karşı bir tutku geliştirmek üzerine idi, çocukluğumuzda yaşama karşı daha meraklı ve tutkulu olduğumuzdan, bunu ilerleyen dönemlerde kaybettiğimizden bahsetmiştik. Bugün de çocukluğumuzdan esinlenerek merak ve tutkuyu nasıl artırabiliriz onu konuşalım. Çok sevdiğim esprili bir söz var, içindeki çocuğu hiç kaybetmeyenler için söylenir, çocukluğun en zor dönemi ilk kırk yıldır şeklinde:)

Çocukken daha masum ve çoğu zaman daha mutluyduk. Bizi sınırlandıran inançlarımız ve korkularımız henüz oluşmamıştı. Dünyayı değiştirebileceğimizi düşünür ve hissederdik. Bir çocuk olarak nasıl yapacağımıza çok fazla takılmadan hayaller kurardık. Sonra bir gün büyüdük ve değişti Dünya. Acaba?

Hayal kurmak, ne istediğimizi düşünmek, bir konuda bir şeyleri merak etmek ve araştırmalar yapmak yaşama karşı tutkumuzu kesinlikle artıracaktır.

Çocukken yapmayı sevdiğiniz şeyler nelerdi, lütfen üşenmeyin ve hatırlayabildiklerinizi bir kağıda yazın.

Sadece bu çalışmayı yapmak bile çoğu zaman yüzünüze kocaman bir gülümseme yerleşmesine neden olacak. Aynen şu an benim yüzümde olduğu gibi.

Arkadaşlarımın bizde kalmasına bayılırdım, bende bazen arkadaşlarımın evinde kalırdım. Büyük ve çok güzel bir olaydı bizim için.

En son ne zaman bir arkadaşınızı yatılı olarak misafir ettiniz veya bir arkadaşınıza yatıya gittiniz?

Gözlemlerime göre daha mutlu olan insanlar çocukken keyif aldıkları şeylerin önemli bir kısmına yetişkinlikte benzer formatta devam eden kişiler. Bu ipucundan hareketle bugünkü hayatımıza çocukluğumuzda yapmayı sevdiğimiz neleri dahil edebiliriz?

Geride bıraktığımız parçalarımızla bütünleşmenin bir yolu bu olabilir mi? Bence evet.

Genel olarak yeni yerler keşfetmeyi, yeni bilgiler öğrenmeyi ve bilmece çözmeyi seven bir çocuktum. Çok ansiklopedi okurdum. Dünyadaki bütün ülkeleri ve başkentlerini ezberlemiştim. Teyzem bilmece çözerken bazen benden yardım isterdi ve bu gururumu çok okşardı.

Geçmişimizi, özellikle de çocukluğumuzu hatırlamak bize gerçekten kim olduğumuzu gösterir.

Koçluk yaparken yeni insanlar keşfedip yeni bilgiler öğreniyor ve bazen bilmeceler çözdüğümü hissediyorum. Çocukken yaptıklarıma farklı bir şekilde geri döndüm.

Bu karar beni giderek artan bir mutluluğa taşıdı açıkçası. Sizin içinde önemli bir çıkış noktası olabileceğini düşünerek bu yazıyı kaleme aldım. İki soru ile bitirelim.

Hayatınıza tekrar yerleşmesini arzu ettiğiniz neler var? Nasıl bir çocuktunuz, nelerden keyif alırdınız? İçinizdeki meraklı çocuğu yardıma çağırın.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş