YAŞAM, ŞÜPHESİZCE İNANDIĞIN HAYALLERİN ÖZETİDİR


Şüphe varsa, korku var, hakim duygu korku ise isteklerimizi gerçekleştirmek her zaman daha zordur, çünkü odağımız ister istemez isteğimizin gerçekleşmeme durumuna kayar. Geçmişe dönüp şöyle hızlıca bir bakın, daha kolay ve hızlı gerçekleşen isteklerinizde mutlaka bir şüphesiz inanç durumu vardır.

Bu nedenle şüphesizce inanmak çok önemlidir. Bir hayal kurmak güzel bir aşamadır, sonraki aşama ise hayalin gerçekleşeceğine şüphesizce inanmak ve inancımızı yitirmeden çalışmaktır.

Bugüne kadar pek çok kez hayal kurdunuz, bazıları gerçekleşti, bazıları ise gerçekleşmedi. Bugün sizden basit bir liste yapmanızı rica ediyorum, gerçekleşen hayallerim ve henüz gerçekleşmeyen hayallerim listesi.

İkisi arasındaki farkı incelemenizi rica ediyorum. Emin olun aradaki farklardan önemli bir tanesi, hayalin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair inancınız olmuştur.

Peki şüphesizce inanmayı hayatımıza yerleştirmek için neler yapabiliriz, bu kavramın altını nasıl doldurabiliriz?

İlk aşama gerçekten istemektir, bütün hücrelerimizle istemektir. Motivasyon dediğimiz şey de aslında istek uyandırmaktır.

İkinci unsur gerekli donanıma sahip olduğumuza veya olabileceğimize inanmaktır. Bilgi, davranış, yetenek her ne gerekiyorsa bunları bir şekilde sağlayabilmeliyiz.

Üçüncü husus disiplinli çalışmadır, şüphesizce inanmaya yatkın olanlar aynı zamanda disiplinli çalışmanın önemini bilenlerdir.

Dördüncü unsur başarmak istediğimiz konuda özgüvenimizin yüksek olmasıdır, özgüven önemli bir unsurdur ve artırılabilir. Sorumluluk almak, aktif olmak, öğrenmek, araştırmak özgüvenimizi zaman içinde artırır.

Beşinci unsur ise sağlıklı geri bildirimlerle ilerlemektir. Mevcut durum ne, istenilen nedir, bugünden itibaren neleri farklı yapacağım şeklinde düşünmeli ve esnek olmalıyız.

Altıncı unsur ise güçlü yönlerimize odaklanmaktır. Yapamayacaklarınız, yapabileceklerinizi engellemesin, güçlü yönlerinizin daha çok farkında olun ve onları en iyi şekilde kullanın.

Yedinci husus ise ayrı bir yazı konusu olmalı bence, belki yarın ele alırım. Pozitif düşünme becerisine sahip olmak.

Bugünkü yazımda elimden geldiğince şüphesizce inanma kavramının içini doldurmaya çalıştım, yarın yeni bir yazıda buluşmak üzere sevgi ile kalın.

P.S.: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, bahar dönemi koçluk programlarına ilişkin bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.