Yaşam Koçluğu Nedir ?

Çaba göstermek önemlidir, ama daha önemli olan yaşamınız süresince ve başkalarıyla olan ilişkilerinizde bu çabayı nerede göstereceğinizi bilmektir (M. Atkinson).

KOÇLUK ALMAK NE İŞE YARAR?

İzlemekte olduğunuz yol sizi hayallerinize yaklaştırıyor mu yoksa uzaklaştırıyor mu?

Bir gününüz nasıl geçiyor, kendiniz için neler yapıyorsunuz?

Kendi istediğiniz hayatı mı yaşıyorsunuz yoksa hayatınızı toplumun, ailenizin beklentilerine göre mi şekillendirdiniz?

Koçluk öncelikle bunlar ve benzeri sorulara ilişkin bütün cevapların sizin içinizde olduğunun bilinciyle, sizi kendinizle yapacağınız önemli konuşmalara hazırlar.

Bu konuşmalar; kendiniz, yaşamınız ve amaçlarınız gibi derin konular içerir.

Seanslarda kendinizi daha yakından tanıdıkça kendinizi daha çok sever ve kendinize daha fazla güvenirsiniz. Kendinize güveniniz arttığında adeta otomatik olarak potansiyelinizin kullanılmayan bölümleri ortaya çıkar. Ulaşabileceğiniz en iyi halinizde doğru ilerlersiniz ve bunu bilmek muhteşem bir histir.

Sistemli, planlı bir çalışma ve bunun bir parçası olan eylem adımları ile becerilerinizi en üst seviyede kullanmaya başlarsınız. Kendinizle olan ilişkiniz geliştikçe çevrenizdeki insanlarla verdiğiniz destekler de gelişir ve artar.

Ailenizle, eşinizle/sevgilinizle, iş arkadaşlarınız ve dostlarınızla olan ilişkileriniz olumlu olarak etkilenir, çünkü kendisi ile olan iletişimi artan kişinin diğerleriyle olan iletişimi de farklı bir boyuta taşınır.

Eğer bugüne kadar sahip değilseniz, koçluk çalışmaları neticesinde net bir vizyonunuz, misyonunuz ve hedefleriniz olur.

Bir hedefe ve plana bağlanmış istekleriniz sizin tutkulu amaçlarınız haline gelir. Süreç içinde daha canlı ve olumlu düşünebilen bir insana dönüşürsünüz.

Çalışmaların başlangıcında hayatınızın bir fotoğrafını çeker, daha sonra hayallerinizi öğrenir ve bugün ile ilişkilendiririz. Bu ilişki doğru kurulduğunda her sabah yataktan neşe ile kalkmak için farklı sebeplerimiz olmuş olur.

Sonuç olarak koçluk kendi içinde çıkacağınız, hayatınızın belki de en anlamlı yolculuğuna dönüşebilir. Bu yolculuğa kendinizi tam anlamıyla verirseniz yolculukta öğrenecekleriniz ile hayatınızı istediğiniz şekilde yeniden inşa edebilirsiniz.

En iyi öğretmen sizsiniz, bunu size hatırlatacak bir koç ile kısa bir yolculuğa ne dersiniz?

Unutmayalım en değerli yatırım kişinin kendisine yaptığı yatırımdır.

Son olarak kendinize sormanızı istediğim bir soru var, “Neden bu sayfadaki paylaşımları takip ediyorum, nasıl bir sonuç elde etmek istiyorum?”

Not: Koçluk hakkında daha detaylı bilgi almak için mesaj atabilir ve/veya yüz yüze görüşme talep edebilirsiniz. Pek çok koç yaklaşık 45 dakikalık koçluk ön görüşmesini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Sevgi ile kalın.