Yaşam Koçluğu Programı

“MUTLULUKLA DEĞİŞİM” PROGRAMI

Mutluluk, değişim ve koçluk birbiri ile ilgili konular. Kalıcı ve uzun süreli mutluluk hali, yaşama karşı umut dolu bir yaklaşım çoğu zaman kişinin kendisinde yapacağı değişiklikler ile gelir. Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar. Koçluk ise değişim sürecinin yönetilmesidir ve bu nedenle mutlulukla dolaylı olarak ilişkilendirilebilir.

Mutlulukla değişim programı; hayatlarında kendilerinden başlayarak değişiklik yapmaya ve daha mutlu olmaya karar vermiş kişiler için hazırlandı. Tek yapmanız gereken değişime ve mutluluğa dair hayallerinizi alıp gelmek. Hayatınızı istekleriniz ve hayalleriniz doğrultusunda yeniden inşa etmenize destek oluyorum.

Program, istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda keyif alabileceğiniz şekilde tasarlandı. Bu nedenle ismi “Mutlulukla Değişim Programı”. Program kapsamında kişiye özel bireysel çalışma yapılıyor. Kişiye özel bir değişim atölyesi gibi düşünebilirsiniz.

Bilgi ve tecrübeme dayanarak 12 seanslık (12 haftalık) bir paket program oluşturdum. Bu programın esnek ve modüler bir müfredatı var, kişiye özel değişiklikler yapılabiliyor. Her haftanın danışanla mutabık kalınan ayrı bir konusu ve ödevi oluyor.

Daha mutlu olma yolunda değişime başlamak istiyor ancak tam olarak nereden başlayacağınızı bilmediğinizi düşünüyorsanız, bu konuda rehberlik almanın sizin açınızdan çok yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Başlangıçta kişinin yaşamının genel bir fotoğrafını çekiyoruz, bugünkü durumu tespit edip ne olmasını istediğimizi ifade ediyoruz. Daha sonra değerler çalışması ile devam ediyoruz, bizim kalbimizde yer alan ve bizim için gerçekten önemli olan değerleri ortaya çıkarıyoruz. Değerler bizim motivasyon kaynaklarımız aslında ve önemli farkındalıklar ediniyoruz.

İlerleyen haftalarda örneğin kendimize olan güvenimizi nasıl artırabileceğimiz, önemli inanç kalıplarımızın neler olduğu konuları ile devam ediyoruz. Karar alma ve uygulama konusunda çalışmalar yapıyoruz.

İş konusunda bir hayalimiz varsa bunu nasıl gerçekleştirebileceğimize dair metotlar uyguluyoruz. İş konusundaki hayallerimizi adeta gerçeklik testine tabi tutuyoruz.

Danışanın talep etmesi durumunda ilişkiler üzerine çalışmalar yapabiliyoruz. Davranış modelleri ve temsil sistemlerini yakından tanıyarak hangi alanlarda esneyebileceğimizi öğreniyor ve diğer insanlarla olan iletişimimizi nasıl geliştirebileceğimize dair sohbetler ediyoruz.

Sistem bilimi ve döngülerden bahsederek hayatımızda tekrarlanıp duran davranış kalıplarını nasıl kırabileceğimiz hakkında fikir yürütüyoruz. Gerçekçi beklentiler nasıl oluşturulabilir konusu hakkında seans yapıyoruz.

Değiştirmek istediğimiz alışkanlıklar, yerleştirmek istediğimiz davranışlar, bağışlamak istediğimiz kişiler ve iç seslerimiz konularından bahsediyoruz.

Eyleme geçme, eylemi sürdürme ve sonuç alma konusunda farkındalık artırıcı çalışmaları yapıyoruz.

Ayrıca sohbetleri derinleştiren ve “tamam işte bu” dedirten çok sayıda yöntem ve testten yararlanıyoruz. Bazı metotlarla gelişiminizi izlemeniz de mümkün oluyor. Seansların çoğunda eylem adımları belirliyor ve danışanın onayıyla sonraki seanslarda takibini yapıyoruz.

Verdiğim kısa ev ödevleri ile konu hakkında çalışmaya kendiniz de devam ediyorsunuz. Bunlar en fazla yarım saat zaman alan, bazı soruların cevaplanması veya kısa okuma parçaları şeklinde keyifli ödevler.

Program sona erdiğinde edinmiş olduğunuz farkındalıklar, sahip olduğunuz yeni bakış açıları ve artan motivasyon ile adeta yeni bir insan haline gelmiş oluyorsunuz.

Aslında bunun için çoğu zaman tek yapmanız gereken istekli olmanın dışında düzenli bir şekilde programa devam edip ödevleri yapmak ve seanslarda kendinizin belirleyeceği eylem adımlarını uygulamak.

Not: Programa katılmak ve diğer detaylar için mail yoluyla iletişime geçmenizi rica ediyorum (mert@mertcuhadaroglu.com)