YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK

yeşil ve huzur

Yapılan bazı araştırmalar, mutluluk gibi nispeten soyut kavramlardan ziyade yaşam kalitesi gibi daha elle tutulur kavramlara yönelmenin de tatmin edici bir hayat sürmek için önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bugünkü yazımda bu konudan biraz bahsetmek istiyorum.

Başlangıç aşamasında yaşam kalitesini kendinize göre tanımlayın ve bir süre için, örneğin üç veya dört hafta onu hayatınızın ölçütü haline getirin, günlük ve haftalık notlar verin, bu şekilde bir yaşam kalitesi ölçeği oluşturun.

Yaşam kalitesini ölçme yöntemlerine örnek: Benim için yaşam kalitesi; yakın çevremde arkadaşlık ettiğim insanlarla paylaştıklarımdır, fiziksel sağlığımın yerinde olmasıdır, sözlerimle davranışlarımın uyum içinde olmasıdır, eşimle ve çocuklarımla iyi bir ilişki içinde olmaktır, fiziksel ve ruhsal beslenmeye dikkat etmektir, olabildiği ölçüde dengede olmaktır, hedeflerimin olması ve onların bir kısmını gerçekleştiriyor olmaktır, güzel şeyler okumak, dinlemek ve izlemektir, düşüncelerimin büyük ölçüde olumlu ve yapıcı olmasıdır. Bugünkü notum 10/7 gibi.

Size göre yaşam kalitesi nelerden oluşuyor, kendinize hangi notu veriyorsunuz, bu notu arttırmak için hayatınızda neleri farklı yapmanız gerekiyor?

Bir başka soru da şu olabilir; zaman yönetimi size her gün fazladan iki saat kazandırsa bununla yaşam kalitenizi artırmak için neler yaparsınız?

Bir şeylere evet veya hayır cevabını verirken de yaşam kalitesini dikkate alabiliriz. Örneğin; bir teklif / öneri geldiğinde (örneğin eşiniz, arkadaşlarınız bir şey yapmayı önerdiklerinde) yoğun olduğunuz gerekçesiyle otomatik olarak reddetmeden önce yaşam kalitesi ölçütüyle konuya yaklaşın ve bu açıdan konuyu değerlendirin.

Unutmayalım kaliteli bir yaşam potansiyelimizi her anlamda artırır.

Yaşam kalitesini yeni önceliğimiz, ölçütümüz olarak alırsak olumsuz düşüncelerle de daha kolay vedalaşırız çünkü benim görüşüme göre olumlu ve yapıcı düşünce, kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazıdır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş