YAŞAM KALİTEMİZİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

yeşil ve huzur

Her şeyden önce herhangi bir konuda ilerleme kaydetmek istediğimizde o konuyu hayattaki önceliklerimiz arasına almak, hatta ilk sıraya yerleştirmek yararlı olacaktır. Yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız en azından bir süre için yaşamdaki önceliğiniz yaşam kaliteniz olsun.

Ne kadar kaliteli bir yaşam sürüyoruz? Bence çok önemli bir soru, zaman zaman bu sorunun cevabı üzerine düşünmek, bir yol haritası çıkarmak ve uygulamaya çalışmak çok önemli.

Başlangıç olarak yaşam kalitesini tanımlayın ve onu hayatınızın ölçütü haline getirin, günlük notlar verin.

Örnek: Benim için yaşam kalitesi; dengeli bir yaşam sürmektir, işimi severek yapmak, kalan zamanımda kendime zaman ayırmak, sevdiklerimle bir şeyler paylaşmaktır, seyahat etmektir, yeni şeyler denemek ve öğrenmektir, varlıklı olmaktır, güzel şeyler düşünmektir, hayal kurmaktır, sağlıklı ve huzurlu olmaktır, spor yapmaktır, iyi beslenmektir, vb.

Bugünkü notum 10 üzerinden 7 gibi.

Yaşam kalitenizi artırmak için neleri artırıp neleri azaltmanız gerekiyor?

Kimlerle daha fazla, kimlerle daha az görüşmeniz yaşam kalitesi anlamında sizi olumlu destekleyecektir?

Zaman yönetimi size her gün fazladan iki saat kazandırsa bununla ne yaparsınız?

Bir teklif / öneri geldiğinde (örneğin eşiniz, arkadaşlarınız bir şey yapmayı önerdiklerinde) yoğun olduğunuz gerekçesiyle otomatik olarak reddetmeden önce yaşam kalitesi ölçütüyle konuya yaklaşın ve bu açıdan konuyu değerlendirin.

Mutluluk, özgürlük, esneklik yaşam kalitenizin parçaları olabilir. Kaliteli bir yaşam potansiyelinizi her anlamda artırır.

Yaşam kalitesini yeni önceliğimiz, ölçütümüz olarak alırsak olumsuz düşüncelerle de daha kolay vedalaşırız. Çünkü olumsuz düşünceler yaşam kalitemizi ayaklar altına alabilir

Yapıcı düşünce, kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazıdır.

Hepinize yaşam kalitenizi artırmaya başlayacağınız güzel bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar