YAŞAM KALİTEMİZİ ARTIRMAK

YAŞAM KALİTEMİZİ ARTIRMAK

Yaşam kalitemizi artırmak konusu üzerinde çok yazılıp çizilen bir konudur. Geçenlerde bu konuda bir röportaj verdim. Bugün kısa bir yazı kapsamında konuyu ele almak istedim.

Yaşam kalitemizi artırmak dediğimizde çok geniş kapsamlı bir konudan bahsediyoruz elbette. Bence yaşam kalitemizi artırmanın ilk ve en önemli basamağı daha sağlıklı bir hayata geçiş yapmaktadır. Çünkü sağlık olmayınca diğer sahip olduğumuz şeylerin anlamı kalmıyor. Bu nedenle sağlıklıyken sağlığa yatırım yapmak lazım, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz içeren bir hayattan bahsediyorum, yapabildiğimiz ölçüde.

Daha sonra sevgi konusu geliyor, sevgi bağlarını artırmak önemli. Geriye dönüp mutlu olduğunuz anlara şöyle bir bakın, ne yaptığınızdan ziyade kimlerle olduğunuz, hissettiğiniz duygular önemlidir. Sevgi her şeye anlam katar.

Sağlık ve sevgi bağları yaşam kalitemizi artırır, bunların hemen ardından zamanı ve parayı iyi yönetmek gelir, birbirine benzeyen konulardır. Kendinize ve sevdiğiniz şeylere zaman ayırmak hayat kalitenizi artırır. Ayrıca gelirinizin bir miktarını tasarruf etmek de sağladığı güvence ile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bunlardan sonra yaşam kalitemizi artırmak için önemli diğer bir husus bir hayat amacı belirlemektir. Peki hayat amacımız ne olmalıdır?

Bence hayat amacımız öncelikle kendimizi gerçekleştirmek olmalıdır. Diğer bir deyişle olabileceğimiz en iyi insan olmaya çalışmaktır. Bu şekilde dünyaya benzersiz bir katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum. Nasıl fark yaratabilirim sorusunu kendimize yöneltmeliyiz. Mükemmel değiliz ama benzersiziz, bu şekilde bakıldığında herkesin yaratıcılığını kullanarak benzersiz yönlerini ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum.

İkinci aşama ise katkı sağlama aşamasıdır. Diğer insanların hayatında olumlu izler bırakmak, onlara yardımcı olmak kesinlikle güzel bir hayat amacıdır.

Hayatın amacı, amacı olan bir hayat yaşamaktadır. Keyif aldığınız ve anlamlı bulduğunuz şeylerin üzerine giderek kendinizi geliştirin, daha sonra da bunu Ülkenizdeki ve Dünyadaki diğer insanlara sunmanın, yararlı olmanın bir yolunu bulun.

Hayat amacınızı bulduğunuzda lütfen onun peşinden gidin. Sadece hayal etmeyin hayalinizin peşinden gidin. Hayal etmekle hayallerin peşinden gitmek arasında ne fark var?

Arada tek bir fark var aslında o da eyleme geçmektir. Sadece hayal kurarak oturduğumuz yerden isteklerimizin gerçekleşmesini beklemek çok gerçekçi bir beklenti değildir. Fiziksel bir dünyada yaşıyoruz, evet, hayal kurmak ve inanmak çok önemli, diğer yandan bir şeyin gerçekleşmesi için gerekli olan adımların da atılması gerekiyor. Büyük düşünün ama gerekirse küçük adımlarla ilerlemekten çekinmeyin.

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş