YAŞAM ÇEMBERİ TEKNİĞİNİN KORONAVİRÜS SALGINI GÜNLERİNDE KULLANIMI

YAŞAM ÇEMBERİ TEKNİĞİNİN KORONAVİRÜS SALGINI GÜNLERİNDE KULLANIMI

Koçlukta en çok kullanılan araçlardan bir tanesi belki de en çok kullanılanı yaşam çemberidir. Yaşam koçluğu eğitiminde ilk öğretilen araç aynı zamanda yaşam çarkı olarak da geçmektedir ( Wheel of life). Yaşam çemberi nasıl yapılır? Yaşam çemberi uygulaması için boş bir sayfaya orta büyüklükte bir daire çizilir, daha sonra bu dairede çok sayıda parça yaratırsınız, bir pastanın dilimleri gibi düşünebilirsiniz.

Bundan sonraki aşamada danışana yaşamında önemli gördüğü veya yaşamını oluşturan alanları sıralamasını istersiniz. Alacağınız cevapların her birini çemberde farklı bir dilime yazarsınız. Genellikle sağlık, iş hayatı, para durumu, aile, ilişkiler, sosyal hayat, maneviyat, ilgi alanları ve hobiler gibi bölümler söz konusu olur.

Bir sonraki aşamada danışandan bu bölümlerde yer alan her alan için ayrı ayrı bir notlandırma yapmasını isteriz. En yüksek not 10, en düşük not 1 olacak şekilde bir notlandırma yapılır.

Son aşamada notlandırılmış hali ile bu resmi danışana gösterip hangi alan veya alanlar üzerinde çalışma yapmak istediğini sorarız. Alan seçildikten sonra da hayatında nasıl gelişmeler olurda ve/veya neleri yaparsa bu alandaki notunun yükseleceğini öğreniriz. Bu şekilde üzerinde çalışabileceğimiz elle tutulur hedeflerimiz olur.

Geçtiğimiz günlerde Engage and Grow şirketinin düzenlemiş olduğu herkese açık ücretsiz bir online eğitime katıldım. Söz konusu eğitimi Richard Maloney İngilizce olarak yaptı. Eğitimde kullanılan bir çemberin içinde olduğumuz salgın döneminde hepinizin işine yarayabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle sizlerle de paylaşmak istedim.

Burada üç tane farklı bölüm ve her bölümde üç ayrı dilim olmak üzere toplam dokuz dilim var. Dilimlerde yer alan konular da benim yorumumla şu şekilde:

Sağlıklı uyku alışkanlıkları, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, düzenli spor alışkanlığı (evde), kendimizle konuşurken (düşüncelerimiz aracılığı ile) pozitif bir tutuma sahip olmamız; anda kalma becerileri, kontrolümüzde olmayan şeyleri bırakabilme becerisi ( her şeyi kafaya takmamak), kendimizi sevmek, yaşama karşı bir tutkuya sahip olmak (yaşam amacı ile de bağlantılı) ve son olarak da farkındalık.

Şimdi bütün bu dilimlerdeki konular için bir ila on arasında olacak şekilde bir notlandırma yapmanızı istiyorum. Yedi ve üzerinde not alan konular önceliğimiz değil. Yedinin altında not verdiğiniz alanlar ile ilgili olarak kendinize şunu sormanızı istiyorum:

Mevcut şartlar altında neler yaparsam bu alandaki notumu yedi ve üzerine taşıyabilirim? Bu sorunun cevabına göre hemen harekete geçebilirsiniz. Çemberdeki alanların hepsi için veya olabildiği ölçüde fazlası için notlarınızı mümkün olabilecek en üst seviyelere çıkarmaya çalışın. Bunu yapmak hayatınızın kontrolünün belli ölçülerde elinizde olduğuna olan inancınızı kuvvetlendirecek, ayrıca stres yönetimini daha iyi yaparak anda kalmanızı sağlayacaktır.

Alt başlıklar konusunda bir bilgiye ihtiyacınız olursa da lütfen kendi adımı taşıyan web sitesini ziyaret edin, arama kısmına yazın, emin olun istediğiniz konuda bilgilere ulaşacaksınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar