Yaşamın amacı, amacı olan bir yaşam sürmektir. Yaşam amacımız bizde en derinlerde işe yaradığımız duygusunu oluşturur. Dünyaya neden gelmiş olabileceğimizi anlatır bize. Mutluluğumuzu takip ederek yaşam amacımızı da bulabiliriz. Bunun için kendimize bazı sorular yöneltmek, cevapları üzerinde düşünmek ve mümkünse yazmak işe yarayacaktır. Şimdi gelin bu sorulara ve benim zamanında vermiş olduğum yanıtlara bakalım.

Kendinize yarım saat zaman ayırın, mümkünse sessiz sakin bir ortamda tek başınıza olun, yanınızda da not defteriniz olsun. Hayatınızın tamamını şöyle bir gözden geçirin, çocukluğunuz, gençliğiniz, okul hayatınız, iş hayatınız, orta yaşlarınız, ilişkileriniz ve aileniz, arkadaşlarınız gibi. Hayatta sizi en canlı ve mutlu hissettiren olaylar ve dönemler hangileriydi, tamamlanmış olma duygusunu yaşatan şeyleri soruyorum. Bu olayları veya dönemlerin ortak yönleri neler?

Kendi adıma yanıtlayacak olursam sevgi, sıcaklık, paylaşım ve iletişim hissi veren olaylar ve bunların yoğun olarak yaşandığı dönemler olduğunu söyleyebilirim.

Peki doğal yeteneklerinizin neler olduğunu düşünüyorsunuz, en kolay ortaya koyduğunuz becerileriniz hangileri acaba? Başkaları size hangi konularda çok iyi olduğunuzu söyler.

Küçük bir çocukken bile çok iyi bir dinleyiciydim, arkadaşlarım benimle dalga geçerlerdi hatta, hep dinliyorsun ama fazla konuşmuyorsun diye. Onlara meşhur söz ile yanıt verirdim, konuştuğumda bildiklerimi tekrarlıyorum, dinlediğimde yeni şeyler öğreniyorum diye. Dinlemeyi oldum olası çok sevdim ve evet, ben çok iyi bir dinleyiciyim. Bu nedenle koçluk mesleğini icra ederken çok rahat olabiliyorum, bizim mesleğin %60’ı iyi bir dinleyici olmaktan geçer çünkü.

Ayrıca yazı yazmak konusunda bir yeteneğim var, bu konuda sadece yeteneğime güvenmiyorum, küçüklükten beri okumayı ve yazmayı çok seviyorum, disiplinli bir yazarım, her gün yazı yazan çok fazla yazar olmayabilir. Şiir yazarak başladım, hatta arkadaşlarım benim yazmış olduğum şiirleri kendileri yazmış gibi gidip kız arkadaşlarına verirlerdi. Sonra düz yazıya geçtim, altı tane kitap yazdım, dört tanesi yayımlandı, iki tanesi üzerinde çalışıyoruz. Günlük yazılarımla da 80 bin kişiye ulaşabiliyorum, dört yılda yaklaşık bin tane günlük yazı arşivi oluşturdum web sitemde.

Peki sizin doğal yetenekleriniz ve becerileriniz neler, hiç düşündünüz mü? Ne yaparken kendinizi harika hissediyorsunuz? Başka insanlarla konuşmaktan en çok keyif aldığınız konular hangileri? Ben yaşamın kendisine dair sohbetleri çok severim, eskiden arkadaşlar arasında buna ulvi muhabbet adını vermiştik.

Yapabilseydiniz yaşadığınız ülkede, toplumda veya dünyada neyi değiştirmek isterdiniz? Yaşam amacınızı bulduğunuzda bunu olabildiğince fazla insana katkı sağlayacak şekilde sunmak sizi mutlu edecektir, gerçek mutluluk belki de budur.

Bu yazıyı okuduktan sonra lütfen yaşam amacınız üzerinde düşünün, bunun için hiçbir zaman geç değildir, illa bir meslek olarak icra etmeniz, para kazanmanız ya da çok fazla sayıda kişiye ulaşmanız gerekmiyor, sizi mutlu etsin yeter.

Sevgi ile kalın.

Not: Videolarıma Youtube kanalım üzerinden ulaşabilirsiniz.