YAŞAM AMACINI BULMAK NEDEN ÖNEMLİDİR

YAŞAM AMACINI BULMAK NEDEN ÖNEMLİDİR

Bir süredir iş ortağım Kamil abi ile birlikte (Kamil Kasacı) bu konu üzerinde düşünüyor ve okuyoruz, kendi aramızda tartışıyoruz. İkimiz de bu konunun çok önemli olduğunda hem fikiriz, Ocak ayının 16 sında ve 30’unda bu konu ile ilgili olarak seminerler yapmaya karar verdik, ayrıca paylaşıyorum duyuru olarak. Bugün ise kısa bir yazı kapsamında bu konudaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Çocukluğumdan beri kafamı kurcalayan bir sorudur benim için, yaşamın amacı nedir? Bu soruya uzun yıllar tatmin edici bir cevap veremedim, bu nedenledir ki iş hayatımı da başlangıçta çok bilinçli tercihler ile yönetmedim. Daha sonra yaşam amacımın ne olabileceği üzerinde düşünüp çalışmaya başlayınca hayatım çok daha farklı ve tatmin edici bir noktaya doğru ilerlemeye başladı. Benim yaşam amacım insanlara hayallerini gerçekleştirmeleri konusunda yardımcı olmak, yazarak, koçluk yaparak, eğitim vererek ve motive ederek.

Bunu bulduğumdan beri içimde oluşan rahatlık hissini size tarif edemem. Diğer yandan yaşam amacını bulmak ve yaşam amacını gerçekleştirmek birbirinden farklı şeyler. Yaşam amacını bulmanın sanıldığı kadar zor olmadığı iddiasındayım, ben hayatta bulamam veya bilmiyorum diyen kişilerle de çalıştım ve tamamına yakını yaşam amaçlarını buldular.

Öte yandan; yaşam amacını bulmanız mutlaka onu gerçekleştireceğiniz anlamına gelmiyor, bu zaman zaman çok güçlü bir karar almanızı gerektirebilir, bazı riskler vardır, alışkanlıkların değişmesi gerekiyordur, vb.

Yaşam amacını bulan insan mutlaka dönüşür ve bu dönüşüm genellikle keyif veren bir değişimdir, kişinin yakın çevresi de bu olumlu dönüşümden etkilenir.

Bugün bu konu üzerinde düşünmenizi rica ediyorum, yaşam amacınız ne olabilir ve onu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Bu konu ile ilgili olarak yazı yazmaya ve bilgi vermeye devam edeceğim, bazı ipuçları da paylaşacağım.

Şimdilik sevgiyle kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar