YARINI, YARIN DÜŞÜNÜRÜZ

YARINI, YARIN DÜŞÜNÜRÜZ

Teyzem, anneannem hakkında bir hikaye anlattı. Yokluk zamanlarında bir gün hep beraber evde oturuyorlarmış, son kalan odunları sobaya atmışlar, çorba ve ekmekten oluşan basit yemeklerini yemişler, ertesi gün odun alınması lazım, yemek pişmesi lazım, lakin para yok. Zil çalmış, komşu gelmiş.

Çayı demlemişler, anneannem hiçbir sıkıntısı yokmuşçasına komşu ile sohbet etmiş, bol bol gülmüşler. Komşumuz gittikten sonra teyzem anneanneme “yarın nasıl ısınacağız, ne yemek pişireceğiz belli değil, nasıl bu kadar sakin ve mutlu olabiliyorsun?” diye sormuş.

Anneannem de “Kızım, gelecek gün gün gelir, yarın yeni bir gün, yarın düşünürüz, ben bu hayatta mutluluğa dair bir şey öğrendiysem o da gün gün düşünmektir, yarına, yarın bakarız” demiş ve yatmaya gitmiş.

Ertesi gün tam olarak ne olduğunu kimse hatırlamıyor, ama bir şekilde ihtiyaçlar temin edilmiştir. Anneannem tek başına 4 çocuğunu başarılı bir şekilde büyüttü, evet belki zaman zaman sıkıntılar yaşadılar ama bu anneannemin mutlu olmasını engellemedi, 82 yaşında mutlu ve huzurlu bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin.

Bu hikayeyi dinledikten sonra akşam bir arkadaşım aradı, bu aralar hep bu tip tesadüfler oluyor. Arkadaşım, hayatındaki stres ve özellikle de gelecek kaygısı ile baş etmekte zorlandığını, ona neler tavsiye edebileceğimi sordu. Arkadaşımla paylaştıklarımı bugünkü yazımda özetlemek istedim, umarım üzerinde düşünür ve uygularsınız.

İçinde yaşadığımız teknoloji ağırlıklı hızlı çağda gün be gün düşünmek ve yaşamak çok kolay değil. Hepimizin sorumlulukları var, isteklerimiz var, kaygılarımız var. Diğer yandan, esas soru şu olmalı bence “ne kadar ileriyi tahmin etmek ve bu konuda çok somut şeyler görmek istiyorum?”

Kendi adıma yanıtlayayım, en büyük zevklerimden ve aynı zamanda sorumluluklarımdan bir tanesi her gün yeni bir yazı yayımlamak. Yarının yazısını yazıp hazırladığımda içimi güzel bir huzur kaplıyor, peki önümüzdeki haftanın yazılarını önceden hazırlayabilir miyim, biraz zorlarsam belki yapabilirim. Ya önümüzdeki ayın bütün yazılarını hazırlamadan rahat edemem diye düşünür ve bunu uygulamaya çalışırsam? Muhtemelen başaramam, yetiştireceğim diye yaşadığım stres de bana kalır.

Hayatta en önemli şey denge, gelecek konusunda aşırı kaygı yaşıyorsanız, bu konuda dengeyi kaçırıyor olabilirsiniz. Yarını tam olarak tahmin etmek bile mümkün değilken bundan bir yıl sonrasına dair detaylı bilgi edinmek veya detaylı planlar yapmak ne kadar mümkün? Ve bir soru daha, “geleceği düşündüğümde yaptığım planlar bana keyif mi veriyor yoksa daha çok beni kaygılandırıyor mu?”.

Gelecek hakkında genel bir yön duygusu oluşturacak kadar planlar yapmak iyidir, çok uzağa gidince veya çok fazla detaya girmeye başlayınca planlar kaygı yaratabilir. Çocuk büyütürken de çok sık yaptığımız bir hata, onların bütün geleceğini düşünmeye ve planlamaya kalkınca bizdeki kaygı seviyesi artıyor.

Hepinize kaygılarınızı biraz olsun azaltabileceğiniz, yaşamın tadına daha çok varmaya başlayacağınız güzel bir hafta sonu diliyorum şimdiden.

Sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmalarından yararlanmak ve/veya ön görüşmelere katılmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar