YAPMAZSAN OLMAZ

YAPMAZSAN OLMAZ

YAPMAZSAN OLMAZ

Olumsuz düşünmekle vedalaşmak konu başlıklı mini yazı dizimin son yazısı ile karşınızdayım, yarından itibaren farklı konular ile devam ediyor olacağız. Bugün eylemin öneminden bahsetmek istiyorum. Bunu yaparken de konuyu ikiye ayırmak istiyorum, bir tanesi olumsuz düşünmenin panzehiri olarak eylemlerde bulunmak diğeri hayalleri gerçekleştirmek için eyleme geçmek ve devam etmek konusu, yani biraz motivasyonu da içeren bir eylemler zinciri.

Olumsuz düşünme alışkanlığına sahip kişilere eğer bu durum rahatsız edici boyutlara gelmişse ve olumlu düşünme ve hayal kurma gibi önlemler işe yaramıyorsa bol bol eylemde bulunmalarını öneriyorum. Bunu önermemin nedeni şu, eğer eylemler yaparken anda kalıp sadece yaptığınız şeyleri düşünebiliyorsanız ister istemez olumsuz düşünceden uzaklaşıyorsunuz. Beynimiz başıboş bırakıldığında ister istemez bir süre sonra hayali senaryolar ve olumsuz düşünceler üretmeye başlayabilir. Bu nedenle düşünmeye daha az zaman bırakmak, kendimizi fiziksel olarak biraz zorlamak iyi bir fikir olabilir. Buradaki eylemlerin fiziki bir boyutu olması çok önemli, spor yapmak da düşünülebilir bu nedenle.

Konunun ikinci boyutu da isteklerimizi ve hayallerimizi gerçekleştirmek ile ilgili. Bir hayaliniz olduğunda bu konuyu hayal etmek ve olumlu düşünmek tek başına yeterli olmayabilir, akılcı bir şekilde emek vermek gerekir, işte burada yine eylemin önemini görürüz.

Sizi hedefinize götürecek bir stratejiniz var mı, bu stratejiye uygun eylem adımlarınız hangileri ve ilk hangisi ile başlayacaksınız? Bu ve benzeri sorular ile bir strateji planlayıp sonra da harekete geçmek önemlidir.

Yol üzerinde küçük düzeltmeler yaparak ilerleriz, önemli olan bir şekilde yola çıkmak.

Bir hayali olan kişilere genellikle yapmazsan olmaz diye cevap verdiğimde şaşırıyorlar, sonra biraz düşününce bana hak veriyorlar. İlginç bir şekilde ne yapmamız gerektiğini çoğu zaman biliyor ama harekete geçmekte ve sürdürmekte zorlanıyoruz. İşte buna da motivasyon adını veriyoruz.

Motivasyonu elde etmek ve korumak için güzel yöntemlerden birisi de küçük zaferler yaratmaktır. Başkalarına çok anlamlı ve büyük gelmeyebilir, onun bir önemi yok, önemli olan size anlam ifade etmesi. Bir yola çıktığınızda kendinize birkaç tane küçük ve kolay zafer belirleyin, bunları elde ettikçe kendinize güveniniz artacaktır.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar