YAPMAN GEREKENİ YAP


Dün bir erkek arkadaşımla telefonda bir süre sohbet ettik, bana bir yılı aşkın bir süredir birlikte olduğu kız arkadaşı ve ilişkisi ile ilgili yaşadığı sorunları anlattı uzun uzun, sonra da benden kendisine bir tavsiye vermemi rica etti. Ona “yapman gerekeni yap” dedim, önce bana kızdı, “bu mu yani söyleyeceğin” dedi, “evet” dedim. Telefonu kapattı, yarım saat sonra tekrar aradı, “anladım, teşekkür ederim” dedi.

Çoğu zaman ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, kararın ne olduğunun farkındayız, diğer yandan birisinin bizim verdiğimiz kararı desteklemesini ve en azından kendi içimizde sorumluluğu paylaştırmak istiyoruz. Bence bu gelişmemiz önündeki engellerden birisi. Yaşam bazen güçlü kararlar almak ve uygulamaktır, bunun sorumluluğunu taşımaktır.

Bir karar aldığımızda emin olmak istiyoruz ama yüzde yüz emin olmak diye bir alan yok. Bu hayatın dinamiklerine aykırı bir durumdur. Kennedy’nin bir sözüdür, hiçbir başarı yüzde yüz başarı garantisi verilerek elde edilemez.

Bir karar almadan önce bir değerlendirme yapmak elbette iyidir, insanı rahatlatır. Diğer yandan bir karar verdiğinizde bunu uygulamaya da geçirmelisiniz. Uygulamaya geçmeyen bir kararın çok fazla değeri yoktur.

Karar almak konusunda bahsetmek istediğim diğer bir husus ise şu: Bir kararı doğru veya yanlış yapan şey sadece öncesindeki değerlendirme süreci değildir. Kararı aldıktan sonra düşünecekleriniz, söyleyecekleriniz ve yapacaklarınız da kararın doğru veya yanlış olmasını etkileyecektir.

Arkadaşımın örneğinden gidersek; ayrılmaya karar verirse, bunu karşı tarafı kırmadan düzgün bir şekilde yapmalı, arkadaş kalmaya çalışmalı, sonrasında üzüntüsünü yaşamalı ve ifade etmeli, aradan bir süre geçtikten sonra yeni bir ilişkiye başladığında bu kez yaptığı hataları tekrarlamamalı. Eğer bunları yaparsa yıllar geçince geriye dönüp baktığında aldığım karar doğruymuş diyebilir.

İlişkisine devam etmeyi seçerse, kız arkadaşı ile oturup düzgün bir şekilde konuşmalı, neler hissettiğini anlatmalı, yardım istemeli, hangi konularda daha farklı davranabileceklerini bulmalı, birlikte yeniden denemeye karar vermeliler. Bunları yaparsa aradan yıllar geçince ilişkiye devam etmek verdiğim en doğru karardı diyebilir.

Hayatımız bir noktada aldığımız ve uyguladığımız kararların toplamıdır. Almış olduğunuz ancak uygulamadığınız kararlar kendinize verdiğiniz ve tutmadığınız sözler gibidir. Kendisine verdiği sözleri tutmayan insan bir süre sonra kendisine olan güvenini ve inancını yitirebilir. Bu tuzağa düşmeyin lütfen.

Bugün, yapmanız gerekeni yapın. Elbette her şeyin bir bedeli olacaktır, ama hiçbir bedel insanın kendisine olan saygısını ve inancını yitirmesi kadar ağır olmayacaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Yarına Notlar isimli üçüncü kitabıma tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.