YAPMAK ZORUNDA OLDUKLARIM VE ASLINDA GERÇEKTEN YAPMAK İSTEDİKLERİM

YAPMAK ZORUNDA OLDUKLARIM VE ASLINDA GERÇEKTEN YAPMAK İSTEDİKLERİM

Bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi düşündüğünüzde yapmak zorunda hissettikleriniz ve aslında gerçekten yapmak istedikleriniz ne ölçüde uyum içinde? Bu sorunun cevabının önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü bu cevap hayattaki tatmin seviyemizi de belli ölçülerde belirliyor.

Bir insanın yapmak istediği şeyler vardır; bunlar keyif aldığı şeyler olabilir veya anlamlı bulduğu şeyler olabilir. Bunun dışında yetenekli olduğumuz, becerikli olduğumuz konular vardır. Bu ikisi bazen aynı konuda kesişebilir. Örneğin bir kişi hem iyi yazı yazıyor hem de yazı yazmaktan keyif alıyor olabilir.

Yaptığımız veya yapmak zorunda hissettiğimiz şeyler ise bundan tamamen farklıdır çoğu zaman. Örneğin fazla bir anlam bulmadığımız işimizde günümüzün 8 saatini geçirirken ya da evle ilgili yapılması gereken ev işlerini tamamlarken bunlar çoğu zaman aslında yapmak istediğimiz şeyler değildir.

Bu kategorilerin dışında iki kategori daha vardır, dünyaya bir katkıda bulunabileceğimiz şeyler, yardımcı olabileceğimiz konular ve insanlar gibi. Bir de yeni bilgiler öğrendiğimiz zamanlar vardır.

Geçtiğimiz günlerde bana gönderilen bir çizimde bir insanın normal bir günü geçirirken ağırlıklı olarak yapması gereken şeylere odaklandığı ve diğer alanlara zaman kalmadığını gördüm. Bu kabul edilebilir bir durum değil, bir şekilde zaman ve imkan yaratıp diğer alanlara da zaman ayırmamız gerekiyor.

Her gün bittiğinde kendimize şu soruları sormayı alışkanlık haline getirirsek ve günümüzü planlarken dikkate alabilirsek yaşam kalitemiz yükselecektir. En azından hafta sonlarını biraz daha farklı geçirmek mümkün olabilir.

  1. Bugün sevdiğim ve yapmaktan keyif aldığım şeylere ne kadar zaman ayırdım ve neler yaptım?
  2. Bugün iyi olduğum, becerikli olduğum konularda neler yaptım?
  3. Bugün yardımcı olmak anlamında nasıl katkılarım oldu?
  4. Bugün yeni olarak ne öğrendim?

Eğer bu açılardan verimli bir gün geçirdiyseniz kendinizi bunun için kutlamayı da ihmal etmeyin lütfen.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar