YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ

YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ

Zaman yönetimi çok önemli bir konu. Kendi hayatımı yaşarken de koçluk yaparken de bu konuya her zaman ayrı bir önem veririm. Zamanı iyi yönetmek demek çoğu zaman hayatı iyi yönetmek ve iyi bir yaşam sürmek anlamına gelebiliyor.

Zaman yönetimi ile ilgili olarak çok sık karşıma çıkan durumlardan bir tanesi de matematiksel imkansızlıklar durumu. Şöyle ki bazen bir kişi o kadar fazla şey yapıyor ya da yapmak istiyor olabiliyor ki zamanın yetmesi mümkün değil.

Yapılacaklar listesi diye bir şey var, çoğumuz kullanırız. Bu listeleri incelediğimde zamansal olarak tamamlanması mümkün değil diyorum çoğu zaman, üstelik üzerine çizik attıklarımızın yerine yenileri ilave oluyor sürekli.

Bu nedenle zamanı iyi yönetmek için daha farklı bir enstrümana ihtiyaç var, o da yapılmayacaklar listesi.

Biraz örnek verirsek belki daha da iyi anlaşılabilir. Örneğin istemediğim halde birilerini kırmamak adına evet dediğim her şeyi yapılmayacaklar listesine alabilirim. Katma değeri olmayan, sadece yapılmış olmak için yapılan her türlü toplantıyı da buraya alabilirim. Sosyal medyada fazladan geçirdiğim zamanı, TV izlemeyi, araba ile gideceğim diye zaman kaybettiğim yolculukları, kendimi anlatmak için gereğinden fazla zaman harcadığım mesajlaşmaları, beğenmediğim filmlerin ikinci yarılarını, pek çok şeyi bu listeye atabilirim ve bütün bunların kazandıracağı zaman ile benim için gerçekten önemli ve öncelikli olan şeyleri yapabilirim.

Böylece gelmiş olduk zaman yönetiminin ikinci aracına, buna da önceliklendirme diyoruz, önceliklendirmeyi iyi öğrenmeden zamanı yönetebilmek çok zor.

Yaşamda benim için önemli ve öncelikli olan şeyler neler, işte önce bunları yapmalıyım ve eğer zaman kalırsa diğer şeyleri gündeme alabilirim.

Ve programımı hiç boşluk kalmayacak şekilde doldurmamalıyım, o boşluklara da ihtiyacım var, canımın sıkılması iyi bir şey, yaratıcılığımız bu şekilde gelişiyor.

Canımızın sıkılmasına hiç tahammülümüz olmadığı için cep telefonlarına bu ölçüde bağımlı hale geldik, her gün yüzlerce defa telefonu kontrol edip ortalama 4 saat zaman geçiriyoruz bu şekilde.

Eskiden beklerdik, şimdi beklemek diye bir şey yok, can sıkıntısı yok, ama zamanı daha iyi yönettiğimiz de söylenemez.

Yapılmayacaklar listenizi oluşturun lütfen ve elinizden geldiği ölçüde uygulamaya çalışın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Nisan ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar