YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ

YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ

Çoğumuzun bir yapılacak işler listesi vardır, benim de var. Açıkçası bu tarz listeler yapmayı seviyorum, genellikle haftalık olarak yaparım, Pazar akşamları yarım saatimi buna ayırırım. Daha önemli gördüklerimin yanına bir yıldız işareti koyarım, bazen de belirli bir gün ve saat iliştiririm yanına. Hafta içi geldiğinde listedeki işleri yaparım, hafta bittiğinde geride kalanlar olur, onları bir sonraki haftanın listesine eklerim ve bu şekilde devam eder yıl boyunca.

Bugün ise buna benzer başka bir önerim olacak, yapılmayacaklar listesi adını verelim. Birden fazla anlamda kullanabilir ve yararlanabiliriz. Zaman yönetimi ve yapılacak işleri kolaylaştırmak anlamında kullanmak istersek yapılmayacaklar listesi bize zaman kaybettiren, dikkatimizi dağıtan ve verimliliğimizi düşüren her şey olabilir, örneğin telefonu kullanarak sosyal medya uygulamalarında amaçsızca dolaşmak, her whatsapp mesajına anında cevap yazmak, her maili hemen yanıtlamak, geç yatmak ve geç uyanmak, mola vermemek gibi pek çok şey sayabilirim. Lütfen siz de kendi yapılmayacaklar listenizi oluşturun ve büyük ölçüde uymaya çalışın, eminim bir hafta içinde olumlu farkı göreceksiniz.

Başka bir yapılmayacaklar listesi sağlık konusunda olabilir. Daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi engelleyen tüm alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve bir tür yapılmayacaklar listesi oluşturun. Örneğin geç saatte yemek yemek, sürekli bir şeyler atıştırmak, hareketsiz bir gün geçirmek, doktor kontrollerinizi ihmal etmek, hızlı yemek, az su içmek gibi.

Üçüncü bir yapılmayacaklar listesi ise kişisel gelişim konusunda hazırlanabilir elbette. Her şeye evet demek, yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak, kendinize karşı anlayışsız ve kırıcı davranmaktan tutun da kendinize zaman ayırmamak, kendinizi ihmal etmek, değerlerinize dikkat etmemek gibi çok sayıda madde yazılabilir yapılmayacaklar listesine ve bunlara dikkat edilebilir.

Motivasyonunuzu azaltan unsurları tespit edip yapılmayacaklar listesi oluşturmak bir süreç dahilinde motivasyonunuzu artırabilir.

Takım çalışmalarında da kullanılabilir, bir takımın daha verimli çalışmasını engelleyen unsurlar bir takım toplantısında katılımcıların tamamının katkılarıyla belirlenebilir ve bir tür manifesto oluşturularak bundan sonrası için bu konulara daha fazla dikkat edilebilir.

En az yapılacaklar listesi kadar önemli olduğunu düşündüğüm yapılmayacaklar listesine dikkatinizi çekmek istedim, herkes istediği konu için hazırlayabilir.

Paylaş

Önerilen Yazılar