YAPABİLMEK


Yapabilenler ile yapamayanlar arasındaki fark nedir? Yapabilenler farklı bir “gerçeklikte” yaşıyorlar. Bu yazımda sizlere farklı bir gerçekliğin nasıl yaratılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Koçlukta “duvarları itmek” denilen bir kavram vardır. Sorduğumuz sorularla kişinin zihnindeki bariyerleri kaldırmasına yardımcı oluruz. Hepimiz sandığımızdan biraz daha güçlüyüz aslında.

Elimde olsa yasaklamak istediğim bir cümle var, “ben bunu yapamam”. “Yapmak istemiyorum”u anlayabilirim, ama “yapamam”ı anlamıyorum, özellikle de sizin istediğinizi gerçekleştiren insanlar varsa ve üç aşağı beş yukarı sizinle aynı özelliklere sahiplerse bunu anlamak güç gerçekten.

Düşünce yapınızı değiştirerek ve minik de olsa eyleme geçerek mevcut gerçekliğinizi belli bir süreç içinde değiştirebilirsiniz.

Bu işin bir hap çözümü yok, koçluk çalışmalarım ortalama 3 ay sürüyor. Kişinin düşünce yapısını değiştirerek ve keyifle eyleme geçmesini sağlayarak hep arzuladığı o daha farklı hayatı inşa etmesine yardımcı oluyorum. Çalışmalar bittikten sonra da bir süre aylık değerlendirme toplantıları yapıyoruz.

Bu iş biraz da tohum ekmeye ve ona bakım yapmaya benziyor. Bir tohum ekip ertesi gün meyve vermesini beklemek çok anlamlı değil. Güneş alacak, sulayacaksınız, gübresi ve aşısı önemli, sevgiyle yapılan bakımı da ihmal etmemek gerekir.

Yeni düşünceleriniz aynı tohumlar gibi bir süre sonra meyvelerini vermeye başlayacak. Bir yıl önce hayal ettiğim şeylerin çoğu bugünlerde gerçek oluyor. Ama ben onların tohumlarını bir yıl önce ektim ve gerçekleşmeleri için çaba gösterdim.

Kendi gerçekliğiniz dışında kalan şeyleri kendi gerçekliğinizin parçası yaptığınızda yani yeni düşünce tohumları ektiğinizde mutluluk alanınızı genişletebilirsiniz.

Risk var mıdır? Bence her işte bir miktar risk vardır. 5 deneme yaparsınız, belki beşincisinde tohum ağaca dönüşür. Ama pes etmeden önce yeterince denediğinize emin olun.

Kaybetmek, doğru bir taktikle kazanmanın bir parçası haline getirilebilir. Söz konusu sizin hayatınız ve sizin mutluluğunuz ise koşulları bahane etmeyi bırakın artık. Bir yerlerde sizin hayallerinizi gerçekleştiren insanlar var. Muhtemelen tek fark düşünce yapılarındaki farklılık ve bu yapıyı bir günde oluşturmadıklarına dair bahse girebilirim.

Başarıyı deneyimlemenin en iyi yolu başarmaktır. Her ne yapmak istiyorsanız onu sizi korkutmayacak minik adımlara bölün ve ilk adımı atın, sonra da ne kadar küçük olursa olsun başarılarınızı kutlayın.

Gerçekliğiniz bu şekilde yavaşça ama emin adımlarla değişecek.

Risklere bakın, ödülleri düşünün, ikisini beraber değerlendirdiğinizde ödüller ağır basıyorsa harekete geçin. Söz konusu mutluluksa denemeye ve emek vermeye değer.

İyi bir strateji ve planlama ile 6 ay ile 1 yıl arasında değişen bir sürede gerçekliğinizi büyük ölçüde değiştirebilir ve “yapanlar” arasındaki yerinizi alabilirsiniz.

Stratejiniz kazanmanın yanı sıra muhtemel kayıpları ve pes etmemeyi de içersin, ayrıca hata yapma olasılığı ve özgürlüğü olsun.

Mutluluğu ertelemeyin, düşüncelerinizi değiştirerek gerçekliğinizin sınırlarını genişletmeye bugün başlayın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.