YANLIŞ DÜŞÜNCELERDEN, OLUMSUZ İNANÇLARDAN NASIL KURTULURUZ?

YANLIŞ DÜŞÜNCELERDEN, OLUMSUZ İNANÇLARDAN NASIL KURTULURUZ?

Hepimiz belli ölçülerde işimizi zorlaştıran yanlış düşünce veya olumsuz inançlara sahip olabiliriz. Önemli olan bunları fark edip belli bir süreç dahilinde değiştirmektir. Ne yaptığınız kadar hangi düşünceler ve inançlar ile hareket ettiğiniz de çok önemlidir. Ben bunu yapıyorum ama istediğim sonucu alabileceğimi sanmıyorum gibi bir düşünceden bahsediyorum. Özellikle de elimden geleni yapıyorum ama istediğim şeyler bir türlü olmuyor diyen kişilere bu konu üzerinde durmalarını önerebilirim.

Arkasında matematiksel bir gerçeklik yok ise işinizi zorlaştıran ve sizi mutsuz eden şeylere inanmayın lütfen, buna en güzel örnek ben şanssız bir insanım düşüncesi veya inancıdır. Bir haftayı çok şanslı olduğunuza inanarak gülümseyerek geçirin bakın nasıl değişecek bazı şeyler.

Benzer şekilde ben neye elimi atsam olmuyor veya beni iş görüşmesine çağırmazlar, o kişi beni beğenmez gibi pek çok farklı inanca sahip olabilirsiniz. Bugün lütfen biraz bu konu üzerinde düşünün ve sizi sınırlandıran inançlarınızı bulup yazmaya çalışın.

Sonra da bunları çürütmek için biraz zaman ayırın, en güzel yöntem de istisnaları düşünmek ve yazmaktır. Örneğin güne ters başlarsam bütün gün öyle gider şeklinde bir inanışa sahip olduğunuzu varsayalım biraz düşününce aslında kötü başlayan bir günün güzel şekilde sonuçlanmış olduğu örneklere rastlarsınız.

İnsan bir şeye inandığı zaman algısı hep o yönde çalışır ve ona uymayan seçenekleri görmez, hatta yaşasa bile hatırlamayabilir, bu yüzden bu çalışma önemli.

Hayatın sizden yana olduğunu düşünerek yaşamaya çalışın, bu önemli bir fark yaratacaktır. Daha önce de söylediğim gibi bir şeyi hangi enerji ile yaptığınız çok önemli, işe yarayacak düşüncesi ile mi yapıyorsunuz yoksa sadece yapmış olmak için mi?

Başarılı insanları incelediğinizde bir yandan ellerinden geleni yaptıklarını, diğer yandan da yaptıkları şeyden sonuç almak ile ilgili olumlu inanışlara sahip olduklarını görürsünüz.

Bu hafta anlattıklarımı deneyin lütfen.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar