YA ÖNEM VERMEDİKLERİMİZ ÖNEMLİYSE?

YA ÖNEM VERMEDİKLERİMİZ ÖNEMLİYSE?

Geçen hafta sonu havanın sıcak olduğu son gün Bilge’yi ziyarete gittim. Eşi Ceyda ile birlikte bahçede güzel havanın tadını çıkarıyorlardı, beni sevgiyle karşıladılar, “gündüz yaz, gece kış” diye başladı Bilge anlatmaya, Ceyda Hanım da onu onaylarcasına kafasını salladı “gündüzleri bahçedeyiz ama geceleri çok soğuk oluyor artık, odun sobamızı kurduk, kestane pişirip dizi izliyoruz” dedi. Neyi izlediklerini sorduğumda da “Haluk Bilginer’in ödül alan dizisi Şahsiyet” diye cevap verdi.

Genel olarak biraz diziden biraz da havadan sudan bahsettik, Bilge bana biraz takıldı dizide geçen bir diyalog ile ilgili olarak. “Bak doktor tavsiyesi olarak söylüyorum, genel olarak plan yapmak iyidir, ama bazen de plansız programsız takılacaksın şu hayatta” derken içten bir şekilde gülümsüyordu.

“Sen gel onu bir de bana anlat” bu dönem çok yoğunum.”

“Sen hep çok yoğunsun” diye gülümsedi ve devam etti, “bak seninle bugün bilgeliğin bir başka sırrını paylaşmak istiyorum, ama öyle uzun uzun anlatmam, cümlemi söylerim, gerisini sen düşünür ve bulursun”

“Anlaştık” diye cevap verdim.

“Ya önemli zannettiklerin aslında o kadar önemli değil ise ve bir nedenden dolayı yeterince önem vermediğin şeyler aslında en önemli olanlar ise?”

“Bu kadar mı?” diye serzenişte bulundum.

“Evet, sadece bir soru, üzerinde düşünmeni bekliyorum.

Bunu yapacağımı söyledim, yanlarından ayrıldım.

Eve geldikten sonra düşününce aslında Bilge’nin yine her zamanki gibi haklı olduğunu fark ettim. Hayatın koşturmacası içinde önemli olduğunu düşündüğümüz şeyler aslında o kadar önemli miydi, ya da önem vermediğimiz şeyler aslında önem vermemiz gereken şeyler olabilir miydi?

Siz de bugün biraz bu konuda düşünün lütfen.

Sevgi ile kalın

Paylaş