“YA DA” YERİNE “VE DE”


Malum tatildeyiz. Yılda bir kez ailecek uzun tatil yapıyoruz. Büyük kızım yılda bir kez tatil yaptığımızdan hareketle “yaz ya da kış tatili, hangisini daha çok seviyorsun ve yapmak istiyorsun?” diye sordu. Alacağı cevaba göre bir sonraki sene için hayal kuracakmış. Ona yaz tatilini de kış tatilini de sevdiğimi, ikisi arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığımızı, ya da yerine ve de kullanmasını söyledim. Yaz tatili ve de kış tatili, ikisini de hayal edebilirsin dedim.

Bazen ihtimalleri sınırlayarak yaşıyoruz hayatımızı. En azından hayal kurarken bunu yapmayalım. Unutmayalım her şey önce zihinde bir hayal ile başlar. Ve her hayal kendisini gerçekleştirecek umutlu ve çalışkan bir insan bulur.

Sadece hayal ederek ve düşünerek isteklerimize ulaşmamız çok zordur. İsteğimiz uğrunda akıllıca emek sarf etmemiz gerekir. İyi bir strateji ve planlamanın yanı sıra bazı durumlarda ekip çalışması de önemlidir.

Diğer yandan; bir isteğe veya hayale doğru ilerlerken elimizde zaten sahip olduklarımızı da gözden kaçırmamalı ve elimizdekiler için bolca şükretmeliyiz.

Bu işin herkes için geçerli bir sırrı yok. Hayalleri gerçekleştirmenin bir kısmı matematik, bir kısmı inançtır. Ben elimden geleni yaparım, diğer yandan bolca da dua ederim. Bir hayal kurduğumda o hayali gerçekleştirecek çalışkanlığı, umudu, inancı ve cesareti sergilemem gerektiğini bilirim.

Ama kendimi sınırlamam hayal kurarken. Eşim bana bazen “uçtun gittin yine sen” der. En büyük hayallerimden birisi de daha çok insana ulaşmak, gerek koçluk yaparak gerekse kitaplarım ve yazılarımla. Bir yandan bunun hayalini kuruyorum bir yandan da her gün yazı yazıp pratiğimi ilerletmeye çalışıyorum.

Sizin de hayalleriniz olduğunu biliyorum, hayal kurma aşamasında kendinizi sınırlamayın. Ya da derken yakalarsanız kendinizi onları ve de ile değiştirin, çalışkan ve cesur insanların pek çok hayali gerçekleştirmeleri mümkündür. Onlar arasındaki yerinizi alın.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayalleri gerçekleştirmek için Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı da okumanızı öneririm.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.