WU WEI – BİR BİLGE

WU WEI – BİR BİLGE

Kendimizi aradan çekmeyi başarırsak hayatımızda pek çok şey yoluna girer şeklinde özetleyebileceğim derin bir felsefe Wu Wei, biraz da dördüncü kitabımda anlattığım “meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir” felsefesine benziyor.

Wu Wei felsefesi aslında eylemsizliği değil, eylemlerde çabasız olabilmeyi anlatıyor. Bu noktada konuyu daha anlaşılır kılmak için eylem ve çaba arasındaki farkı açıklamamız lazım.

Bir isteğiniz olduğunda bu genellikle henüz sahip olmadığınız bir şeydir. Dolayısı ile isteğinizi gerçekleştirmek için çoğu durumda yapacağınız bazı eylemler vardır. Koçlukta biz de bu eylem adımlarını oldukça önemseriz. Yapılması gereken şeyleri yapmak, bunu yaparken de istediğimiz şeyin olacağına dair güvenimizi ve inancımızı korumak akılcı eylem şeklinde özetlenebilir. Bakış açımız, odağımız daha çok isteğimizin gerçekleşmesindedir.

Çaba ise benim görüşümle bakış açımızın, dikkatimizin isteğimizin gerçekleşmesinden ziyade gerçekleşmeme durumunda olması, zorlamak, direnmek gibi kavramları içeriyor, biraz oldurmaya çalışmak şeklinde de düşünebilirsiniz. İşte Wu Wei felsefesi bunu yapmamamızı öğütlüyor.

Wu Wei felsefesi sonuç hakkındaki aşırı beklentiyi ortadan kaldırmamız gerektiğini söyler, yapmak istediğin için yap, yapmayı sevdiğin için yap, diğer yandan mutlaka sonuç almak için yapma diye düşünebiliriz.

Bu açıdan bakıldığında anda kalmak ile de oldukça fazla yakın ilişki içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bazen zorladıkça, çabaladıkça isteğinize yaklaşmak yerine ondan uzaklaştığınızı hissedersiniz ya işte o dönemlerde o konu ile ilgili olarak Wu Wei’yi uygulayın en azından. Tamamen başka konulara odaklanarak o konuyu düşünmeyin bir süre.

Yazın Datça’ya gidecek olan Bir Bilge’ye kulak verelim şimdi de bu konu ile ilgili olarak.

“Yaşamın bir döngüsü var evlat, her şey tam zamanında olur, ne bir gün önce, ne bir gün sonra, bunu anlamak hayatı anlamaktır. Elinden geleni yaptıktan sonra sabırla bekle ve artık o konuyu düşünmemeye çalış. Olması gereken diye bir şey yoktur, olan olması gerekendir, buna inanmak hayata inanmaktır. Daha fazla güvenmelisin akışa ve daha fazla dikkat etmelisin işaretlere.”

Sevgi ile kalın.

Not: Bir Bilge ile sohbetlerimizden oluşan Senin Olan Sana Gelir isimli dördüncü kitabıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar