VARDIĞIN YER SENİ MUTLU EDECEK Mİ?

VARDIĞIN YER SENİ MUTLU EDECEK Mİ?

Yaşam amacı seminerlerimizde pek çok farklı hikayeye yer veriyoruz; bunlardan bir tanesi de Alice Harikalar Diyarı’nda kitabından kısa bir bölüm.

Biliyorsunuz Alice Harikalar Diyarı’nda aslında içinde bol miktarda felsefe barındıran bir yetişkin masalı. Her ne kadar çocuk kitabı gibi gözükse de yazıldığı zamanın çok ilerisinde düşünceler barındırıyor bana göre.

Alice’in hikayenin bir yerinde kedi ile yaptığı bir sohbet var.

Alice kediye soruyor ““Hangi yöne gitmem gerekiyor?”
Kedi yanıt verir: Sorunun cevabı nereye gitmek istediğine göre değişir.
Alice şöyle der: Nereye gittiğim çok da umurumda değil. Bir yere varayım yeter ki.

Kedi ise hiç durur mu hemen yanıtı yapıştırıyor: O zaman ne yöne gittiğin fark etmez. Yeterince yürürsen emin ol bir yere varırsın.

Bizim hayatlarımızda bazen bu şekilde. Kafayı kaldırmadan yoğun bir şekilde çalışıyoruz, bir şeylerin peşinden gidiyoruz, diğer yandan acaba ne yöne gitmek istediğimizin yeterince farkında mıyız ya da izlediğimiz yolun bizi götürdüğü yerde acaba mutlu olabilecek miyiz?

Üzerinde kesinlikle düşünülmesi gereken bir soru bence.

Bu nedenle yaşamın içinde olabildiği ölçüde hayattan küçük molalar almak ve bu ve benzeri soruların cevapları üzerinde düşünmek önemli.

Her zaman değil, sadece ara sıra yapmak daha iyi aslında. İnsan değişiyor, sabah uyandığımız kişi bile değiliz şu anda, dünya da sürekli değişiyor, bu sürekli değişimin içinde nereye gitmek istediğimizi bilmek de zorlaşıyor, yine de üzerinde düşünmeye değer buluyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş